Kniha o biči

recenze

Kniha o biči (2014) 5 z 5 / AliceNatura
Kniha o biči

Knihu o biči jsem zaregistrovala hned při jejím vydání, lákala mě a odrazovala zároveň. Vladimír Páral je pro mě geniálním autorem, i když ne všechny jeho knihy mi úplně sedly. Nová knížka po dvaceti letech byla pro mě překvapením a zároveň vyvolala vzpomínky na jeho vzletnou Knihu rozkoší, smíchu a radosti, kde tak bravurně a s lehkostí popisuje erotické scény, aniž by čtenář získal pocit, že se jedná o cokoliv perverzního.
Vydání Knihy o biči v době, kdy se to na knižním trhu hemží nejrůznějšími sado-maso praktikami však na mě působilo, jako by se chtěl autor svézt na módní vlně. Páral to přece nemá za potřebí, ozývalo se ve mně. Přesto mi trvalo poměrně dlouho, než jsem tuto domněnku překonala a knihu si přečetla.

Děj se odehrává v Paraguay na jakési Farmě, kde vládnou ženy a muže mají za své otroky a nástroje sexu. Farma je izolovaná od okolního světa a muži tam přichází dobrovolně, aby se vymanili ze současného systému a neustálých potřeb. Na Farmě nemusí přemýšlet nad složitostmi života, jen pracují na plantážích a jsou k dispozici majitelkám farmy k ukojení jejich sexuálních choutek. Nutno poznamenat, že Farmu založil po válce bývalý nacista s ideou vytvoření jakéhosi soběstačného a výdělečného ráje založeného na pevném řádu, tvrdé disciplíně a ještě tvrdší práci. Po jeho smrti Farmu spravují jeho tři dcery. Každá odlišně pociťuje úpadek otcových ideálů a jinak nahlíží na budoucnost Farmy. Pro nejstarší členky tohoto matriarchátu (matka a babička) se však snaží zachovávat iluzi fungující komunity. Rozpad je ovšem nevyhnutelný, ale všude přítomná láska a páralovské jiskření, tentokrát v tvrdší podobě než jsme u tohoto autora zvyklí, zakrývá tento nepříznivý konec.
Kniha rozhodně není pro každého. Určitě však zaujme ty čtenáře, kteří se nebojí nahlédnout za slova autora a okusit něco zvláštního.
Nakladatelství dle mého názoru zvolilo nevhodný formát knihy a celkové zpracování. Objevuje se spousta prázdných stran mezi kapitolami, samotný text je koncipován do úzkých sloupců, takže čtenář má dojem, že jde o nafouklou bublinu a kniha si hraje na něco, čím není. Celý příběh by se vešel do sto stran malého formátu a byla by to milá knížka do kapsy.

Kniha o biči Kniha o biči Vladimír Páral

Jeden z nejoblíbenějších českých spisovatelů přichází po dvacetiletém odmlčení se novým skandálním dílem. Kniha o biči je mrazivým příběhem o moci a sexu i moci sexu, vzrušující novelou navazující na znepokojivé romány jako Hi... více