Kniha, kde se akce nezastaví

recenze

Město z kostí (2009) / Marky48
Kniha, kde se akce nezastaví
Claryin život se od základů změní, poté co potká tři mladé lovce stínů, kteří zrovna zabíjí démona. Zjistí, že většina lidí a věcí, kterým dosud věřila, nejsou takové, jaké se zdály. Nejenže se Clary musí zorientovat v novém a tajuplném světě, ale také ve vztazích ke svým blízkým a hlavně sama v sobě. Povede se jí to? A jak zvládne dobrodružství a odhalení, která ji čekají?

Při čtení prvního dílu ze série Nástroje smrti se určitě nudit nebudete. Děj se rozjíždí hned na začátku a až do konce knihy se nezastaví ani nezpomalí. Po celou dobu čtení jste napnutí jako struny na kytaře a chcete už konečně zjistit, jak to všechno skončí. Na konci knihy vám ale stejně zůstane spousta nezodpovězených otázek, takže se s chutí pustíte do dalšího dílu. Cassandře Clare se opravdu podařilo vytvořit příběh plný akce a napětí, ale zároveň se v něm objevuje i láska a nejasné vztahy mezi postavami.

Nejzajímavější je podle mě vztah mezi lovcem stínů Jacem a Claryiným věrným přítelem Simonem. Stojí proti sobě jako protivníci, aniž si to Clary uvědomuje. Všechny postavy v knize jsou něčím zvláštní a výjimečné. Také je zajímavé, že osobnosti postav Cassandra Clare nijak speciálně nepopisuje, ale jejich charaktery poznáváme spíš pomocí děje. Podel toho, jak se jednotlivé postavy zachovají v konkrétních situacích, si na ně čtenář může udělat vlastní názor.

Opravdu mě překvapilo, že Město z kostí není napsané v ich-formě. Většina příběhu je popisována z pohledu Clary, ale autorka má tu výhodu, že může přejít i k pohledu jiné osoby. Přesto většina vyjadřuje, co si o dění a postavách myslí Clary. To považuji za obrovské plus.

Cassandra Clare vymyslela úžasný nový a specifický svět, který se skrývá v tom našem, ale "civilové" (tedy normální lidé, kteří nemají nic společného se záhadnými bytostmi jako jsou lovci stínů, upíři nebo démoni) o něm nemají ani tušení. Svět Cassandry Clare se vyznačuje především tím, že není přehnaně skrytý, přehnaně zlý nebo tajuplný. Tento svět působí zcela přirozeně a čtenář si ho určitě zamiluje, ačkoliv by možná nebyl až tolik přívětivý, kdyby se v něm on, jako civil, ocitl.

Na dalších pět dílů série Nástrojů smrti se moc těším, stejně tak na všechny filmy. Originální svět Cassandry Clare mi opravdu učaroval (Ano, vím, že se opakuju, ale připadá mi to důležité.), proto dostává pět hvězdiček.

Komentáře (1)

kniha Město z kostí recenze

pája007
20.04.2017

Ahoj,
chci se tě zeptat, zda jsi viděla film a seriál, a jaký na to máš názor.
Pája007