Klasika s vymazlenou pointou

recenze

Psycho (2022) 5 z 5 / assa
Psycho

2/2023
Nakladatelství Dobrovský nám prostřednictvím své edici Fobos přichystalo nové vydání jedné z nejvlivnějších hororových knih 20. století.

Příběh včetně své závěrečné pointy je za ta desetiletí již tak profláklý, že byste museli po celou dobu žít v trojce s Robinsonem a Pátkem na pustém ostrově, aby vám zůstal utajen. Samozřejmě ale že se i tací najdou (je třeba myslet i na mladou generaci, která ale četbou jistě nebude ztrácet čas a příběh zhlédne v tříminutové TikTok verzi - :-) vtip) a bude tedy lepší, když toho prozradím co nejméně.
Norman Bates se svou matkou provozují motel u silnice, která je díky nově vybudovanému dálničnímu obchvatu mnohem méně frekventovaná než dříve. Norman je takový typický mamánek, který se své matce nedokáže postavit a je na ni dost fixovaný. Skáče tedy, jak ona píská a je to celkově takový uzavřený podivín, jehož největší láskou je četba hodně divných knih a občasná taxidermie.

„Ty nenávidíš lidi. Protože ty se jich ve skutečnosti bojíš, nebo se mýlím? Vždycky ses jich bál. Od doby, kdy jsi byl ještě malý fakan. Raději ses schoulil v křesle pod lampou a četl si. Dělal jsi to tak před třiceti lety a děláš to dodnes. Schováváš se za deskami knížek.“

(že na tom není nic divného a řada z vás se v tom poznává?)
Nyní se však k motelu blíží osoba, která by mohla Normana z každodenního stereotypu vytrhnout. Je to Mary Craneová, toho času na útěku, mířící za svým přítelem s pořádným balíkem peněz v přihrádce palubní desky, která po dlouhém dni za volantem potřebuje někde složit hlavu.
Bude to láska na první pohled? Dokáže Mary Normana vytáhnout z ulity a vymanit ho ze spárů jeho majetnické a tyranské matky? Povede se jim spolu uprchnout a začít nový život plný romantiky?
Leccos vám může napovědět obálka knihy.
Celosvětovému úspěchu románu jistě napomohl i film mistra hrůzy Alfréda Hitchcocka, který vstoupil do kin hned rok poté, tedy v roce 1960, a dočkal se dalších tří pokračování (1983, 1986, 1990), jednoho remaku (1998) a seriálu (2013 – 2017). Sám Robert Bloch napsal ještě další dvě knižní pokračování (Psycho II a Psycho House), které ale s těmi filmovými již nemají nic společného.

Knihu určitě doporučuji i těm, pro které je příběh notoricky známý. Jak už to u knih bývá, oproti filmu jsou zde postavy hlouběji vykresleny a závěr nabízí trochu více vysvětlujících informací, než je tomu u filmové adaptace. Jo a pozor - knižní Norman Bates byl tlouštík!

Komentáře (0)

Přidat komentář