Kdo z nich je vrahem?

recenze

Prime time (2014) / evasamankova
Kdo z nich je vrahem?
Zářivý svět showbyznysu se všemi jeho pozlátky. Hlavní vysílací čas v televizi, sláva, večírky, peníze, spousta ctitelů.... Na straně druhé naopak nevraživost, závist, zloba či nepřejícnost. Natáčení známého televizního pořadu má děsivou dohru. Večer je tu třináct účastníků, ráno už jen dvanáct. Kdo z nich zabil známou moderátorku?

Švédská spisovatelka Liza Marklundová svým románem Prime time vyplňuje poslední prázdné místečko v začátku své série knih s novinářkou Annikou Bengtzonovou. Po Studiu 6 a Svědkovi je právě tento příběh tím posledním, který dějově spadá před první vydanou knihu Exploze.

Annika Bengtzonová je tu o téměř čtyři roky starší než v předešlém Svědkovi, má dvě malé děti, za partnera úředníka Thomase a před nedávnem se vrátila do Večerníku z mateřské dovolené. Skloubit rodinný život a práci je náročné, a tak na ni čeká nejedna zkouška, která prověří sílu vztahu s Thomasem i její roli coby matky.

Liza Marklundová zůstává věrna svému stylu a i nadále popisuje zcela uvěřitelně a hloubkově osobnost Anniky se všemi jejími nedostatky i přednostmi, stejně tak i s pády a úspěchy. Snad se to může někomu zdát lehce feministické, ale mně to spíše připadá jako nahlédnutí do skutečného světa "obyčejné" ženy.

Postava Anniky se s každým dílem vyvíjí a ani tentokrát se jí nevyhne napjatá atmosféra panující v redakci. Tam začíná akce, která se dá s mírnou nadsázkou nazvat "škatulata, hejbejte se". Annika se stává její součástí a začíná shromažďovat důkazy proti nadřízenému, který se pravděpodobně dopustil finančního podvodu.

Kromě osobních problémů a role tajného vyzvědače se Annika pouští také do práce na nejnovějším případu. Tím je vražda známé televizní moderátorky Michelle Carlssonové, kterou někdo zabil výstřelem do hlavy na zámku Yxtaholm po skončení natáčení jejího pořadu Léto na zámku.

U natáčení bylo přítomno 13 lidí. Michelle byla zavražděna v přenosovém voze a je více než pravděpodobné, že někdo ze zbylých 12 lidí je vrahem. Kdo to je? Může to být hereččina kamarádka, která jí dlužila peníze, nebo její manager, kterému chtěla dát výpověď... Seznam je dlouhý a téměř každý měl motiv. Stejně tak ho měla i letitá Anničina kamarádka Anne, jenž asistovala při natáčení...

Prime time plyne v oparu lehkého napětí. Nehty si pravděpodobně na cestě za odhalením identity vraha kousat nebudete, ale nudit se rozhodně také ne. S veškerou vyvážeností vypráví i tentokrát Liza Marklundová velmi čtivě, místy úsporně a někdy naopak trochu rozvláčně. Autorka v ničem nezapře své podrobné zkušenosti ze světa masmédií.

Prime time je kvalitní krimi odehrávající se v průběhu pěti dní v kulisách téměř neustávajícího deště. Doufám, že Anniku neodnese voda a brzy se objeví s novým případem

Komentáře (0)

kniha Prime time recenze