Každý má své tajemství

recenze

Zvláštní, ale pravdivé (2017) / honeybee
Zvláštní, ale pravdivé

„Philip otevře ústa, aby se zeptal, kdo volá, pak se zarazí, protože mu dojde, o koho se jedná: Melissa Moodyová, se kterou jeho bratr chodil na střední. Mysl mu zaplní scéna z noci školního plesu: Melissa v ní má bílé šaty potřísněné krví.“

S autorem Johnem Searlesem jsem se nedávno setkala poprvé prostřednictvím knihy Nebudete se bát ničeho zlého a zaujal mě natolik, že když jsem zjistila, že mu do konce roku vyjde nová kniha Zvláštní, ale pravdivé, byla jsem okamžitě rozhodnutá, že si ji přečtu. A rozhodně nelituji, autor nám opět v hlavě vyvolá tolik otázek, že se budeme pídit s napětím po odpovědích a budeme kroutit hlavou, jak je tohle možné, a řeknu vám, že se opět dočkáme racionálního vysvětlení, jakkoliv to na začátku vypadá, že to musí být nesmysl.

Na začátku knihy se seznámíme s Philipem a jeho matkou, která se nikdy nevyrovnala se smrtí svého mladšího syna. Philip se k matce vrátil poté, co se zranil při pádu z požárního schodiště. Jedné noci přijme zvláštní telefonát, kdy se po pěti letech ozve přítelkyně mrtvého bratra Ronnieho, Melissa, a potřebuje s nimi mluvit. Melissa jim sdělí zvláštní věc, je těhotná a věří, že otcem je Ronnie. Je to však možné? Pět let po smrti? Co za tím stojí? Svým příběhem jim nasadí brouka do hlavy a pátrání po pravdě je smrtelně nebezpečné. Pojďte se začíst do tohoto příběhu, který začíná tak nereálně a jehož konec je víc než děsivý.

„A potom přijde pláč. V minulosti se dopustil vážných chyb, nikdy ale ne tak vážných. A realita toho, co nával zuřivosti způsobil tentokrát, ho přiměje přidušeně se rozvzlykat. Mezi vzlyky a nádechy opakuje stále stejnou otázku: „Co jsem to udělal? Co jsem to udělal? Co jsem to udělal?“

Melissa svým příběhem dostane nejednu postavu knihy do velké šlamastyky, nebudu zakrývat, půjde až o život. Kniha začíná celkem nevinně, ale od půlky se změní v ten správný thriller, kdy dojde k odkrytí nejednoho tajemství.

Přítomnost se prolíná se vzpomínkami na minulost a my se tak dozvídáme, co se jedné noci stalo Ronniemu, a proč má Melissa na obličeji nepěkné jizvy. Sledujeme také život Phillipa, který je neméně zajímavý.

Smrt Ronnieho změnila hned několik životů a každá z postav se s tím vyrovnává po svém. Je však možné, že s novým životem, který Melissa nosí pod srdcem, řadu z postav čeká i nový začátek.

„Všichni jsme asi vinni tím, že vykládáme lži sobě i světu, abychom lépe snášeli pravdu, ať už jakkoli smutnou, děsivou nebo zvláštní.“

Je zde také jedna postava, která unikala léta spravedlnosti, ale všechno má svůj konec. Příběh je díky ní mrazivější a děsivý.

Kniha se čte jedním dechem. Najdete v ní tolik lidských emocí a tolik emocí vyvolá ve vás. Jde tu o velkou lásku, samotu a odloučení. Několik tajemství, jež je někdo ochoten chránit i za cenu života. Na konci nás čeká smíření, odpuštění a znovu shledání.

Doporučuji všem, co mají rádi tak trochu jiné thrillery, těm, kteří si Johna Searlese oblíbili tak jako já, všem, co mají rádi napětí a ukrytá tajemství, která nakonec vyplují napovrch.

Moje hodnocení je 99 %.