Ještěže máme Gandalfa! | Společenstvo prstenu

recenze

Společenstvo Prstenu (2006) / Marky48
Ještěže máme Gandalfa! | Společenstvo prstenu
Malý a bezvýznamný hobit Frodo si v poklidu žije v Kraji uprostřed Středozemě, ale jedna oslava mu obrátí život naruby. Zdědí totiž mocný a záhadný prsten, který umí nejen kouzlit. Prsten je však velmi nebezpečný, a tak se Frodo vydává na výpravu, aby ho zničil...

Asi se divíte, proč čtu Pána prstenů až teď. Vlastně ani sama nevím. Hobita jsem přelouskala, když mi bylo deset, a zbožňovala jsem ho. A pak jsem viděla filmy Pána prstenů a nějak jsem neměla potřebu ty knížky už číst. Potom jsem dostala možnost poslechnout si audioknihu, tak jsem se k tomu nakonec rozhoupala... A nebavilo mě to.

Ne, že by se mi do čtení/poslouchání nechtělo, ale zkrátka a dobře mě po chvíli naprosto přestalo zajímat, co se vlastně dál stane. Tolkien si se svým dílem dal takovou práci, že toho na mě bylo až moc, a nebýt toho, že jsem poslouchala audioknihu, už by příběh dávno skončil někde zakopaný a nedočtený vzadu v knihovně. Pán Prstenů je napsaný skutečně složitě a je plný popisů. Tomu naštěstí audioknižní podoba, kterou má na svědomí interpret Aleš Procházka, význačně ulehčuje. Aspoň mě se příběh mnohem lépe poslouchal, než by se mi četl - tím jsem si jistá.

S jistotou můžu říct, že Středozem je jeden z nejpropracovanějších světů, o kterých jsem kdy četla. Tolkien si s ní dal obrovskou práci a snažil se promyslet každičký detail. Já osobně sice předlouhé popisy moc nemusím, ale pokud je máte rádi vy, hodně bych se divila, kdyby Tolkienovy knížky nepatřily mezi vaše oblíbené. Autorovi se také povedlo do knihy obsáhnout minulost svého světa, která se ve filmech tolik nepromítla, což je skutečně škoda.

Jako jedno z největších pozitiv knihy bych viděla určitě básně a písně, které Tolkien do svého příběhu vložil, a které v audioknižní podobě měly ještě mnohem větší možnost vyniknout. Aleš Procházka je předčítal, jako by je psal on sám a jeho přednes jsem si po celých těch několik hodin opravdu užívala. Jenom je mi líto, že ty písně nejsou nazpívané, ale co se dá dělat - nemůžeme mít všechno.

Ještě vám samozřejmě musím představit svou nejoblíbenější postavu, kterou je čaroděj Gandalf. Je moudrý, jeho slovo má velkou váhu a je schopný zachovat klid i v sebezapeklitější situaci. Bez něj bych si Tolkienovy knihy vůbec nedokázala představit! A tady ještě jednou musím pochválit přednes Aleše Procházky, který propůjčil Gandalfovi hlas tak autentický, že jsem si občas jeho pasáže pouštěla několikrát.

Společenstvo prstenu je Tolkienovo veledílo, ať už si říkáte, co chcete. Pro mě byl styl psaní moc komplikovaný a popisy mě nebavily, ovšem svět, který autor dokázal vytvořit, jsem si (jako snad každý) oblíbila. Jsem ráda, že jsem měla možnost knihu místo čtení poslouchat, jinak by mě určitě nudila. Kromě toho bych přišla o skvělý přednes Aleše Procházky, který nejenže umí skvěle číst básně a písně, ale také propůjčil skvělý hlas mému milovaném Gandalfovi.

Celkové hodnocení: 2/5

Za poskytnutí recenzní audioknihy děkuji webu Audiotéka.

Komentáře (0)

kniha Společenstvo Prstenu recenze