Jed

recenze

Jed (2013) 4 z 5 / evasamankova
Jed

Jedy. Provázejí lidstvo od nepaměti a mnohdy pomohly ovlivnit i běh dějin. Jejich pomocí byli odstavováni panovníci, sokové nebo třeba manželé. Byly přimíchávány do vína, pokrmů, natřeny na oblečení či napuštěny do hrotu šípů. Povolání traviče bylo v dávných časech naprosto běžné. Román Jed autorky Sary Pooleové vypráví o jedné ženské travičce na dvoře rodu Borgiů.

Rodrigo Borgia byl nejen hlavou nejslavnější rodiny v Itálii, ale později už jako papež Alexandr VI. i jeden z nejkontroverznějších církevních představitelů v historii. Byl znám svoji velkou obratností v diplomacii, pracovitostí i neustálým porušováním celibátu. Papežem byl zvolen roku 1492. Převládá názor, že většinu hlasů si zajistil úplatkem. Rovněž koluje mnoho pověstí, podle nichž se neštítil vraždit své odpůrce.

Pojďme ale k našemu příběhu. Ocitáme se v Římě roku 1492. Panuje léto a na dvoře Rodriga Borgii došlo k vraždě nového alchymisty. Ač byl na své pozici teprve několik dní, stačil ho někdo otrávit. K vraždě se přiznává mladičká Francesca Giordanová, dcera předchozího traviče Giovanniho. Ten byl před časem ve špinavé uličce Říma nalezen ubitý k smrti. Francesca, toužící po odplatě, vidí jako jedinou šanci na dopadení viníků nechat se zaměstnat na otcovo místo.

Rodrigo Borgia ocení lest, jejíž pomocí se zbavila otcova nástupce, a mladou dívku přijímá na místo nové travičky. Tím může začít pátrání po vrazích. I když je Francesca hned na začátku přepadena a surově zbita, houževnatost ji nedovolí nechat se odradit. Indicie ji naopak zavedou do židovského ghetta, kde velmi rychle pochopí, na čem otec před smrtí pracoval a proč. Nic jí nemůže překvapit víc.

Velmi úzce s tím souvisí úřadující papež Inocenc, známý svým podporováním inkvizice. Francesca zjišťuje, že papež má v nejbližší době vydat edikt, kterým chce vyhnat všechny Židy z celého křesťanského světa. Francesca zakrátko nachází spojence a navazuje na otcovu snahu o záchranu Židů. Důvěřivost se ji ale málem stane osudnou. Existuje totiž člověk, který je pro dosažení svých zvrácených plánů ochotný udělat naprosto cokoliv. A blížící se konkláve se jeví jako naprosto ideální pro jejich realizaci. Podaří se Francesce zachránit Židy i pomstít vraždu svého otce?

Sara Pooleová propojila v románu Jed reálné historické postavy s několika čistě literárními, připojila skutečné události, ale i mýty a navrch něco ze své fantazie. Výsledkem je výborné a svěží dílo, které plyne v rychlém tempu. Nechybí mu sympatická a odvážná hrdinka, mnoho intrik a napětí. Ostatně místy ani humorné průpovídky. Většina děje románu však vychází ze skutečných událostí, které se v létě roku 1492 odehrávaly. Autorka dokázala s přehledem oddělit fikci od reality. Svoji smyšlenou postavu Francesky, ač je vypravěčkou děje, netlačila ve stěžejních historických momentech na hlavní scénu, ale nechala ji pěkně za oponou. I díky tomu z toho sálá jistá věrohodnost. Jde ale o beletristické dílo a je nutné ho tak i přijímat. A mě román Jed opravdu hodně bavil.

Pokud máte rádi napětí, humor a především historický mix reality a fikce, je kniha Jed dobrou volbou. Sara Pooleová díky své nadčasově vyprávějící hrdince vytvořila moderně pojatý a osvěžující historický román. Vzhledem k tomu, že v originále vyšly další dvě pokračování, nezbývá než doufat, že se jich v budoucnu dočkají v překladu i čeští čtenáři. Vřele doporučuji.