Jack Reacher

recenze

Poslední sbohem (2012) 3 z 5 / georginaa
Poslední sbohem

Milovníci spisovatele Lee Childa se dočkali knihy "Poslední sbohem" která popisuje - jak vlastně Jack opustil nedobrovolně armádu. Děj se odehrává pouze  šest měsíců před první vydanou knihou "Jatka". Je březen 1997, ve státě Mississippi, kde se nalézá velká vojenská základna je nalezena mrtvá žena s proříznutým hrdlem. Aby vyloučili jakékoliv podezření, že vrahem je voják, základna je uzavřena. Na vyšetřování se podílí okresní šerifka, major vojenské policie Munro a Jack Reacher jako major vojenské policie měl za úkol, na vše dohlížet v přestrojení. Nesnadná mise přináší velké úskalí, zda stát za armádou  a zničit si kariéru bez dalšího postupu, a nebo stát za Pentagonem a na dobro zmizet.

Jelikož se jedná vždy o dost choulostivé téma, vojenská armáda, politika - je tato kniha důkazem, že vždy armáda musí vyjít v dobrém světle ať udělá cokoliv. Je to pro mě nepochopitelné téma, co se vše musí v zákulisí děje odehrát, aby člověk navenek pochopil, že tak to je vše v pořádku. Chvílemi jsem nepochopila ty machinace proč se to tak muselo odehrát. Místo aby byl viník řádně obviněn, je to vše vyřešené do ztracena. Sice teď víme proč Reacher z armády odešel a možná i s pocitem dobře odvedené práce, ale armáda, v kterou věřil celým svým životem se k němu obrátí zády.

Stammel
16.07.2012

Přidávám se k Paulhunterově doporučení. Opravdu je dobré si nějaké kvalitní recenze načíst a nechat se jimi poučit. Je dokonce z čeho vybírat. Třeba server iliteratura.cz má hodně kvalitních kritiků. Namátkou mě napadá třeba Pavel Mandys nebo Eva Klíčová (ta píše též do Hostu, také kvalitního kritického periodika, nebo i do Respektu). V Respektu jsou teď také prvotřídní filmové recenze Kamila Fily, který je sice ovšem vyšší liga (i z mého obdivného pohledu profesionálního kritika). Nebo je možné sáhnout po klasicích: z žijících Jiří Peňás, z nežijících třeba Havel nebo mistr mistrů Šalda (jeho recenze na první uvedení Maryši je kultovní). Recenze těchto autorů jsou navíc samy o sobě silným čtenářským zážitkem. z čehož plyne, že kritika je také svým způsobem uměním a vlastně takovým skromným pokračováním hodnoceného díla.

Pravda je také to, že neexistuje žádný jasný návod, jak recenzi psát. S jistou hořkostí se dá říci, že každá kritika je více méně omyl. Smyslem je, aby to byl omyl inspirativní, který čtenáře obohatí a umožní mu navázat s dílem (ať už ho četl nebo ne) osobnější vazbu.
Existují ovšem mnohé inspirativní články. Mezi nimi na první místo řadím mnou zbožňovaný Šadův text "Kritika patosem a inspirací", který plně doporučuji.

Většinu zmíněných materiálů najdete na netu nebo v knihovnách mezi sebranými spisy daných autorů.

15.07.2012

Já to nemyslel vůbec zle nebo abych demotivoval k dalšímu psaní.

Ale jak sama píšeš "myslela jsem že knihu naláká hlavní představení knihy u autora a né recenze", tak je to právě naopak. Navíc se nacházíme v sekci Recenze, takže by to mělo nějak vypadat.

Ber to tak, že čtenáři tak nějak ví, o čem kniha je už z anotace. Kdežto z recenze se dozví například o stylu psaní autora, o myšlenkách příběhu, o hlavních postavách, slabých místech atd. To je důležité zmínit právě v recenzi.

georginaa
15.07.2012

OK, vyzkoušela jsem to....a pokud to není ono, nebudu se pouštět do další .... myslela jsem že knihu naláká hlavní představení knihy u autora a né recenze....tak radši zůstanu pouze u toho čtení :-)

15.07.2012

Neexistuje sice žádný univerzální návod na recenze, ale opravdu doporučuju si nějaký přečíst anebo nejlépe - přečíst pár recenzí na knihy a podívat se, jaké body obsahují a čemu se věnují.

15.07.2012

Je mi líto, že to musím takhle říct, ale toto opravdu není recenze. Není to nic osobního a píšu to i pro ostatní - ale v recenzi nestačí nastínit děj příběhu. Příběh nebo anotace by měla v recenzi míť minimální zastoupení. Stále chybí nějaký rozbor knihy z hlediska kladů a záporů a nějaké finálního zhodnocení.

Nezapomínejte, že recenzi píšete pro někoho, kdo knihu nečetl a měli byste jí napsat tak, aby čtenáře na knihu nalákala anebo naopak.