Ideální detektivka k horkému čaji a vyhřáté posteli

recenze

Smysluplná vražda (1995) 4 z 5 / rencovav
Smysluplná vražda

Smysluplná vražda - Agatha Christie

Záhadná podstata s nečekanou průhledností
Slečna Marplová se nechá uprosit svou dávnou spolužačkou a přítelkyní a odjede do sídla Stonygates za její sestrou, rovněž přítelkyní, Carrie-Louisou. V podivném gotickém sídle žijí kromě sedmi členů rodiny a potencionálních dědiců obrovského majetku dvě stovky mladých delikventů, kteří se zde mají naučit potlačit své zlozvyky. Jenže jeden ze zdejších obyvatel je vrah - nebezpečný vrah se schopností být na dvou místech současně...

Když nevíte, po které nepřečtené knížce z knihovničky sáhnout, začněte jimi bezhlavě listovat a třeba se vám nějaká sama od sebe vybere. Agathu Christie, autorku Smysluplné vraždy, jsem oprášila díky pohledu od Mnišky, který z ní při otevření vypadl. A rozhodně mě knížka, stejně jako znovupřečtení velikonoční rýmovačky od Mnišky, potěšila. Takže nebyl důvod k odmítnutí napínavé detektivky se slečnou Marplovou v hlavní roli.
Dvou set stránkovou detektivku od královny tohoto žánru, slavné Agathy Christie, jsem měla na svém seznamu už pěknou řádku let. Většinou se spíš dívám na seriálové epizody Hercula Poirota, než že bych četla samotné knížky. Je to ostuda, zvlášť, když mám tento styl i žánr ráda a když mi v knihovně zaplňují knížky od této britské spisovatelky více než jednu poličku.

Obyčejný motiv zakrytý přesvědčivou lží
Netuším, kde brala Agatha Christie inspiraci na tak rozmanité druhy vražd, ale většinou se v koncích knihy ukazuje, že motiv mají vrazi víceméně stejný - peníze. Velkým chytákem této knihy však je tajemno, které vrahův důvod mačkat spoušť revolveru obklopuje. Až do poslední kapitoly si čtenář nemůže být jistý skutečným důvodem zabíjení. A i když slečna Marplová - bělovlasá stařenka se smyslem pro humor, porozuměním a schopností vnímat to, co ostatní přehlédnou - pozná pachatele, čtenář se to z logiky jejího přemýšlení nedozví.
V er-formou psaném příběhu jsou zasazeny myšlenkové pochody důležitých postav, jako je vyšetřující inspektor Curry, překvapivě bystrá slečna Marplová, naivní (mně na nervy jdoucí) Carrie-Louisa, její zanedbaná dcera Mildret Stretová či půvabná vnučka Gina. Čtenář si tak může nejen lépe zapamatovat a přiblížit hlavní hrdiny, ale poznáním názorů lidí, kteří nevědomky přihlíželi vraždě, si sám udělá obrázek o situaci. V mém případě to tak bylo a musím říct, že jsem byla závěrem dost překvapena. I když, jakmile mi (ehm, zdrcené rodině) slečna Marplová vše vysvětlila, musela jsem se sama sobě zasmát, jak to, že jsem si takových drobností nevšímala. Alespoň vím, odkud má autorka svůj titul.

Sympatičtí podezřelí a různorodé povahy postav
Když se spisovateli podaří zasadit do příběhu postavy, ke kterým si čtenář během těch několika dnů čtení dokáže udělat vztah, dá se hovořit o povedené knize. V případě Smysluplné vraždy jsem si velmi oblíbila slečnu Marplovou, která díky všímavosti rozluštila nemálo zločinů a jiných záhad a bez které by příběh neměl tu správnou atmosféru, neboť právě jí se chodili psychicky zhroucení lidé svěřovat.
Další postavou, která si získala mé sympatie, byl Walter Hudd, Ginin manžel z Ameriky, který se ve starobylém blázinci zvaném Stonygates cítil tak špatně, že to ovlivnilo jeho pohled na svět a pohled světa na něj. Není proto divu, že byl hlavním podezřelím. A přesto jsem věděla, že ačkoli měl motiv i příležitost, nic takového by nespáchal.
Stejně jako je tomu v životě, ani v knize vám nemůžou sednout všechny postavy. Autorka ten trn v mých očích zasadila do povahy samotné Carrie-Louisy, kolem níž se celý příběh točil. Nedokázala jsem pochopit její naivitu, naprosté nevnímání reality a nošení růžových brýlí. Na druhou stranu to omlouvá fakt, že v životě nějaký realistický pohled na své okolí nepotřebovala - všichni ji zbožňovali a udělali by pro ni první poslední, takže ona sama nemusela vůbec ničemu čelit.
A bylo mi líto Mildret Stretové, která vyrůstala coby méněcenné dítě vedle adoptované sestry Pippy. Soucítila jsem s ní a přála jsem jí, aby konec byl alespoň pro ni dobrý. Naštěstí mezi ní a její matkou stále existovalo silné pouto, které v tak těžkých chvílích nepovolilo, ale naopak upevnilo své uzlíky.

Nezbývá mi, než tuto knížku od nakladatelství Knižní klub doporučit všem, kteří by si jednou za čas chtěli přečíst kvalitní detektivku. A že Agatha Christie zaručuje kvalitu, na to vemte jed. Ten raději ne, v knížkách ho bude dost a dost a můžu vám slíbit maximální čtenářský zážitek ze Smysluplné vraždy.
Každá knížka si zaslouží jinou péči, protože všechny jsou jedinečné. Vražda ve Stonygates se nejlépe čte (alespoň v mém případě) ve vyhřáté posteli s hrnkem teplého čaje. Ve večerních hodinách stačí pár kapitol a když už se od nich odtrhnete, uspí vás dumání nad pachatelem zločinu. Trochu morbidní ukolébavka, leč účinná.

Mé hodnocení:
★ ★ ★ ★ ☆