I fitness strava může být dobrá a nápaditá

recenze

Fitness labužník (2016) / Thanyss
Fitness labužník

Už je to nějaký pátek, co mě chytila cvičící mánie. Existovaly sice doby, kdy lenost byla mé druhé jméno, ale to už je dávno pryč. Nyní si nedovedu představit svůj týden bez několika tréninků. A protože cvičení je jen část úspěchu, je jasné, že na cestě za svým vysněným tělem se budete muset zamyslet i nad jídelníčkem. Problém ovšem nastává v případě, že máte, stejně jako já, poněkud zmlsaný jazyk a představa, že budete neustále o kuřecím masu, rýži a ovesných vločkách, u vás vyvolává akutní ataku kopřivky. Ale řešení se dá najít i pro nás.

Do rukou se mi dostala publikace od Christiana Coatese s názvem Fitness labužník. Na první pohled celkem pěkná fitness kuchařka. Ovšem při druhém pohledu zjistíte, že toho v sobě skrývá mnohem víc.

Tak předně tahle knížka není jen soubor receptů, najdete v ní i nepřeberné množství tipů pro zdravější stravování a co se mi líbí asi nejvíc, to je rozdělení každého receptu na tři varianty, takže si tu svou dobrotu můžete upravit pro případ, že zrovna chcete spálit tukové zásoby ze zimy, nebo nabrat novou svalovou hmotu a pro případ, že jste se svou figurou spokojeni, myslí pan Coates i na to, jak se v té formě udržet.

Samozřejmostí jsou i ukázkové sestavy jídelníčků pro různé potřeby a rozhodně nesmím opomenout ani vizuální stránku celého labužníka – ta se totiž nesmírně povedla a nezdráhám se přiznat, že se mi sbíhají sliny už při pohledu na obrázky. A těm je zde poskytnut prostor vskutku velkorysý, což je fajn, protože nemusíte luštit podobu jídla z nějakých pidi blech a máte dostatečný mustr pro to, jak by ten váš finální výtvor měl vypadat. Aspoň přibližně.

Ale teď už k samotným receptům. Kniha obsahuje vše od snídaní přes svačiny k hlavním chodům. A jako bonus máte i nějaké ty koktejly a smoothie na závěr. Tahle fitness kuchařka boří klišé o tom, že pokud chcete být fitness, sladkému se musíte vyhnout velkým obloukem. Kdepak, mlsat můžete. Sice s mírou, ale můžete. A ruku na srdce, koho tohle nepotěší?

Někoho by možná mohlo odradit používání netradičních surovin. Přeci jen do vepřo-knedlo-zela mají tyhle recepisy hodně daleko. Na druhou stranu mě to donutilo se v krámě začít poohlížet i po takových věcech, jako je kokosové mléko, agávový sirup, citronová tráva a tak dále. Sice jsem měla zpočátku trošku obavy, ale vše se dá pořídit v hypermarketech. A čím mi dělá Fitness labužník ještě radost? Používá koření. A nebojí se ho. A to jednoduše miluju. Sice přiznávám, že u některých receptů s tím kořením poněkud experimentuji, ale vaření by přeci jen měla být i radost, no ne?

Takže sakum prdum, tohle se vážně povedlo. Sice to není úplně vaření na každý den, ale je to neuvěřitelná studnice inspirace se spoustou rad a příjemným zpracováním. Pokud jste se rozhodli se sebou něco pořádně dělat anebo jen hledáte nějaké neokoukané recepty, je Fitness labužník tou správnou volbou. U mě je v pohotovostním režimu hned kousek od sporáku. Pro všechny případy.

Dobrou chuť!