Hvězdy nám nepřály/The Fault in Our Stars

Na vine sú hviezdy (2013) / jeny0
Na vine sú hviezdy

Autor: John Green
Český název: Hvězdy nám nepřály
Slovenský název: Na vine sú hviezdy
Originální název: The Fault in Our Stars
Anotace: Jemu je sedmnáct, jí šestnáct. Potkají se a zamilují se do sebe. Ona má
rakovinu v posledním stadiu, on ze souboje s rakovinou vyšel
s amputovanou nohou. Ti dva se výborně doplňují, a navíc je spojuje
osobitý pohled na život i na chorobu, která je postihla… Jejich společná
cesta trvá jen pár měsíců a jako každý velký milostný příběh končí smrtí.
Přesto kniha není o smrti. Je o lásce. O tom, že hrdinové nemusejí být
zblízka takoví, jak jsme si je představovali, že svět není továrna na splněná
přání a že opravdová statečnost nemusí vždycky zachraňovat lidstvo. O
tom, že i za pár měsíců se dá prožít malá věčnost.
Originální a citlivá knížka je napsána s mimořádným smyslem pro humor a
sarkasmus a díky autorovu vypravěčskému talentu má neuvěřitelně silné
vyznění.

Moje hodnocení: 5/5
Hodnocení originální obálky: 4/5
Hodnocení české obálky: 4/5

Můj názor (může obsahovat spoilery):

Příliv stoupal a Fanfán Tulipán hleděl na oceán: "Spojovatel
shledávač travič skrývatel odhalovač. Jen se podívej, jak stoupá a
klesá a všechno bere s sebou."
"Co je to?" zeptala se Anna.
"Voda," odpověděl Holanďan. "A taky čas."
PETER VAN HOUTEN, Císařský neduh

"Některá nekonečna jsem větší než jiná nekonečna."
Po přečtení knihy jsem potřebovala přesně týden. Přesně týden na to, vzpamatovat se a napsat recenzi.
Ale teď zpátky na začátek. K tomu, přečíst si tuhle knihu jsem se odhodlávala hodně dlouho. Nějak podvědomě jsem věděla, že to prostě nemůže skončit dobře. Ale na druhou stranu je to svěží změna, od všech těch knih, kde se nemocní nakonec vyléčí, ti dva, kteří nemohli být spolu, spolu nakonec budou a ti zlí budou potrestáni. Něco podobného zmiňuje v knize i Hazel Grace. Ta však mluví o knihách o rakovině. Podle ní jsou všechny jenom snůška keců, kde nakonec všichni vyléčení bojují s rakovinou a zakládají různé organizace. Jen jedna kniha je jiná. A je to taky shodou okolností Hazelnina nejoblíbenější kniha. Císařský neduh.
Hazel trpí rakovinou a její plíce jsou plné rakovinových buněk. Pro to, aby mohla dýchat, potřebuje tzv. kanylu. To je trubička napojená na kyslíkovou bombu, kterou sebou musí všude nosit, a kterou má danou v nose. V podpůrné skupině, kam chodí jednou týdně, se seznámí s vysokým, krásným klukem. Augustusem Watersem. I on sám poznal, co je to rakovina. Ale v boji (který vyhrál?) ztratil nohu. Hazel Grace a Augusta - nebo Guse, jak chcete - spojí dohromady právě kniha Císařský neduh. Oba dva však chtějí přijít na to, jak kniha končí. Autor totiž knihu ukončil uprostřed věty (nejspíš proto, že hlavní hrdinka umřela). Ale jak skončil Fanfán Tulipán, co se stalo s Anniným křečkem, co se stalo s její mámou? Oba dva se díky nadaci co plní nemocným dětem jedno přání vydají do Holandska najít autora knihy a zjistit odpovědi na všechny jejich otázky. V Holandsku spolu stráví krásný čas, kdy se do sebe zamilují a poprvé se spolu vyspí. A však setkání se spisovatelem je pro ně velké zklamání. Stal se z něj arogantní alkoholik. Ale taky v Holandsku se Hazel dozví něco, co zcela změní její život.
Takže pokud máte zrovna špatnou náladu, jste nemocní nebo se prostě jen nudíte, můžete si přečíst příběh o Hazel Grace, Augustu Watersovi, podivném mužíku Peteru Van Houtenovi, ale hlavně o tom, že někomu prostě hvězdy nepřejí.

Zdroj: http://svet-knihomolu.blog.cz/