Hrob

recenze

Hrob (2024) 3 z 5 / ElisR1
Hrob

Druhý díl série Černý led se nese v podobném duchu jako díl předchozí. Autorka pro své vyprávění opět zvolila pravidelně se střídající pohledy vyprávění, kdy v jednom případě děj sledujeme očima někoho z vyšetřovacího týmu a v druhém případě zjišťujeme události předcházející úmrtím očima někoho z obětí.
Za vyšetřovací tým se toho tentokrát zhostila soudní lékařka Idunn. Abych pravdu řekla, tato dějová linka mě příliš nebavila. Místo vyšetřování vražd sledujeme spíše rodinné drama, které je na můj vkus moc zdlouhavé, protože přes velký počet stran se dozvíme pouze základy. Tomuto vyprávění ani nepřidává fakt, že Idunn je v tomto díle neskutečně protivná.
Proto jsem si, stejně jako v předchozí knize, mnohem více užívala druhou dějovou linku, která čtenáři postupně odkrývá, co se vlastně stalo. Tyto události sledujeme očima Traustiho, který mi byl z celé party nejsympatičtější, protože působil nejrozumněji.
Kromě sympatického vyprávěče tyto části obsahovaly mnohem více napětí a zvratů, čím byly o hodně čtivější.
Celkově ale knize nechybí mrazivá atmosféra, a to zejména díky prostředí Islandu, kde se příběh odehrává. A pokud máte rádi černý humor, nejspíše vás pobaví smolné momenty skupiny přátel.
Já sice měla trošku problém se jmény, kdy se mi těžko orientovalo hlavně v tom, kdo je Gudbjörg a kdo Gugga, ale vzhledem k tomu, že se jedná o severský thriller, těžko můžeme očekávat nám bližší jména.
Samotný závěr knihy mě trošku zklamal. Celkově mi přišel dost překombinovaný a vše bylo vyřešené spíše pomocí náhod, než vyšetřováním. Ale rozuzlení zápletky měla autorka rozhodně zajímavě vymyšlené.

Pokud máte rádi severské thrillery s kapkou černého humoru a nevadí vám občasná zdlouhavost, tak Hrob bude přesně pro vás. Mně se však mnohem víc líbila autorčina Kořist.

Recenze psaná v rámci spolupráce s nakladatelstvím Grada.


Hrob Hrob Yrsa Sigurðardóttir

Skupinka bývalých spolubydlících z vysokoškolské koleje přijíždí na Vestmannské ostrovy, aby se naposledy rozloučila se zesnulou kamarádkou, která byla součástí jejich party. Výlet, který má zároveň sloužit jako přátelské setkání ... více


Komentáře (0)

Přidat komentář