Hluboké karty plné fantazie

recenze

Orákulum vizí (2012) / RenataP
Orákulum vizí

Cira Marchettiho lze považovat za jedinečného umělce, protože jeho dílo, ať sáhne na cokoliv, do toho dá úžasnou až divadelní noblesu, duchovní hloubku a snivou pavučinku. Když se díváte na jeho obrazy a čtete jeho texty, tak za chvíli nevíte, jestli sníte nebo bdíte.

Orákulum vizí vyšlo zatím dvakrát
V roce 2012 a v roce 2018 v trošku menším formátu. Karty jsou menší jen o chlup, knížečka z formátu malého sešitu je menší na velikost karet. Tím se zdá objemnější
z hlediska textu, který je jako když čtete krásné příběhy. Pohádky, moudrosti, snivé příběhy, v jejichž hloubce nacházíte vlastní odpovědi.

Obrazy na těchto kartách promlouvají samy za sebe, nepotřebují mnoho slov, říká o nich autor. A má pravdu, i texty v knížečce jsou spíše lehké, popisující obraz, jež vidíme a v pár slovech budící nejrůznější asociace.
Mrkněme na jeden text:

„Vezmi si jehlu, mé dítě, a vyšívej svůj vzor.
Nakonec to bude obraz růže.
V životě je to stejné – trpělivě prováděj steh za stehem, až se ukáže celý obraz, stejně jako na výšivce.“

Ke kartám však je třeba přistupovat prakticky a to s autorem souhlasím: „Věřím, že tento realistický přístup je správný, protože naše životy zahrnují širokou škálu okolností a situací, které nelze vždy vyřešit pouhým „pozitivním postojem“. Dodávat naději a hledat pozitivní možnosti je jedna věc, ovšem předkládat šťastná vyústění jakéhokoli tazatelova problému je nerealistické a nejde o nic jiného než o vytváření falešných nadějí. Život je neustále se proměňující labyrint, plný rozcestí s mnoha možnostmi volby, z nichž každá má své důsledky. K tomu, abychom se dokázali lépe rozhodovat, se potřebujeme opřít o zkušenosti, intuici a možnosti srovnávání.“

A tak si můžete karty vybrat, knížečku otevřít a hrát si s odpověďmi na své otázky. Nejspíše najdete inspiraci, kterou ani nečekáte.
A uhozené hřebíčky na hlavičku.
Protože právě takový je Ciro Marchetti vždycky.
V Orákulu vizí nejvíc!
Renata Petříčková

Komentáře (0)

Přidat komentář