Hledá se Oskar.

recenze

Jablečný koláč naděje (2015) 5 z 5 / klarinka9974
Jablečný koláč naděje

Oscar Dunleavy, který dělával ty nejlepší jablečné koláče na světě, je nezvěstný, možná dokonce mrtvý. Zdá se, že to vlastně nikoho nepřekvapuje. Až na Meg, jeho nejlepší kamarádku a jeho mladšího brášku Stevieho. Obklopeni zármutkem a zmatky se Meg a Stevie rozhodnou zjistit, co se Oskarovi opravdu stalo. Společně se pak učí, co znamená věrnost a kamarádství, a jak moc důležitá je síla se nevzdat.

Na knihu jsem narazila díky nakladatelství. A jsem ráda, že jsem si tuto knihu přečetla. Ne jen že se sama četla, bylo to příjemné čtení na dlouhé večery a dny.

Kniha začíná přátelstvím Meg a Oskara. Oba si sou velmi blízcí a chovají k sobě city, kterou jsou tajemstvím. Jednou se Meg s rodiči chystá odjet na Nový Zéland a poté se vše změní.
Meg a Oskar se odcizují a stává se tajemství za tajemstvím za kterým vězí jedna zlá, podlá, sobecká mrcha!

Meg s Oskarem jsou příjemné postavy, oba se snaží být přátelští, nedělat kolem sebe hodně povyku a být si sami sobe oporou. A jak už to v životě bývá, kluk a holka nemohou být nikdy přáteli. Buď se do sebe zamilují a nebo se přestanou kamarádit. V tomto případě se sami musíte přesvědčit, co si Meg vybrala.

Hlavní zápletka vězí ve zmizení Oskara. Všichni si myslí, že je mrtví a dva oddaní lidé přátelství jsou přesvědčení o opaku. Je jejich pouto tak silný, že vědí kde se Oskar nachází? A nebo jsou tak zoufalí a věří na vzkříšení?

A jak už to bývá v každé knize i zde se objevuje celkem zlí záporák. Je převlečený za Palomu, která se opravdu ale opravdu hnusná. Myslí si o sobě, že dostane každého na svoji lásku a když se tak nestane, jednoduše se mu pomstí, že to vede až k samotné sebevraždě....

Oskara začínají hledat jen ti nejvěrnější ostatní už nevěří na zázraky. Meg se obává, že neměl Oskar žádný důvod aby spáchal sebevraždu. Sama se pak ve škole přesvědčí o opaku. Ne jen že žila na Novém Zélandě s tím, že její kamarád je stále populární a dokonce má i nové děvče, věřila i tomu, že jí nikdy milovat nebude.

" Nic není takové, jaké si myslíš, že je. Spousta věcí není taková, jaké se zdají být. Někdy něco vypadá nějak, ale nakonec se ukáže, že tomu tak není. Někdy lidé potřebují aby je někdo hledal, nebo aby si aspoň kvůli nim někdo kladl otázky. A velmi často jsou lidé umlčeny a potřebují druhé lidi, aby promluvili za ně. A teprve když přestaneš hledat a klást otázky a mluvit, pak budou opravdu ztraceni." Jak pravil starý kamarád Oskara. Velmi hezká myšlenka.

Myslím si, že tato kniha je konečně tou, co odhaluje, že láska není jenom šťastná. Že se kvůli lásce zabíjí spousta lidí a nikdo na to ani nepomyslí. Každý si myslí, že jsou všichni šťastně zamilovaní a nikdo jim lásku nemůže vzít. V jeden den se vše může obrátit.

Kniha má jenom 184 stran, což je krásné. Skvěle se čte a i přesto, že je to kniha spíše pro mladistvé, i já jsem si našla své.

Báječná kniha o dospívání, nejistotách, přátelství a kouzelných jablečných koláčích, které znamenají naději. Protože jakmile si do jednoho kousnete, budete se už navždycky na svět dívat jinak a všechno bude tak, jak má.

Po této knize si budete chtít upéct jablečný koláč, provonět s ním celý dům nebo byt. Pozvat ke stolu své nejbližší, dát si čaj a prostě jen sedět, mlčet a jíst v klidu koláč.

Kniha se mi líbila a dokonce jsem se tak do knihy ponořila, že jsem to přečetla za dva dny (musím chodit do práce). Opravdu super kniha s vůní Jablečného koláče!