Historický špionážny triler Mníchov

recenze

Mníchov (2018) / Lucia007
Mníchov

Po bestselleroch ako Konkláve, Enigma, Diktátor, Dôstojník a špión, či trilógii Impérium prichádza majster historických trilerov Robert Harris s novinkou Mníchov.
Brilantný špionážny triler, ktorý dokazuje Harrisovu šikovnosť pri narábaní s historickými faktami, ktoré dokáže vpliesť do pútavého príbehu. Jeho portrét Adolfa Hitlera ako lenivého, vulgárneho a zúrivého chlapíka je úžasný.

Stávka je vysoká.
Koho zradíte?
Priateľov, rodinu, vlasť alebo svedomie?

September 1938.
Hitler sa rozhodol začať vojnu. Chamberlain zúfalo túži udržať mier. O tejto otázke sa rozhodne v meste, čo sa navždy zapíše do dejín vďaka dohode, ktorá nielenže viedla k rozkladu demokratického Československa, ale aj otvorila dvere Hitlerovým politickým ambíciám v Európe.

Zatiaľ čo Chamberlainovo lietadlo letí ponad Lamanšský prieliv a Hitlerov vlak uháňa na juh od Berlína, do Mníchova cestujú Hugh Legat, jeden z Chamberlainových osobných tajomníkov, a Paul Hartman, nemecký diplomat a člen protihitlerovského odboja.

Tí dvaja boli kedysi dobrými priateľmi a teraz, keď je budúcnosť Európy na vážkach, sa ich cesty znova pretnú.

„Mali sme ísť do vojny v roku 1938...
September 1938 bol ideálny dátum.“
Adolf Hitler vo februári 1945

Mníchov Roberta Harrisa je historický špionážny triler, aký tu už dlho nebol. Harrisov predvojnový Londýn je úchvatný – živý, autentický až filmový. „Strhujúca hra faktov a fikcie,“ napísal New York Times.

MortRainey
06.09.2018

Lucia007, věřím, taky to tak u některých historických knih dělám;-) Jak píšete, čtenář má zážitek "naživo":-) takřka hmatatelný důkaz:-) Děkuji za odpověď a od autora doporučuji Otčinu, a v tomto případě i povedené filmové zpracování;-)

Lucia007
05.09.2018

MortRainey, ja som si to užívala a dokonca som popri tom surfovala po internete a hľadala ďalšie informácie, aj fotku som našla ako podpisovali zmluvu Hitler, Chamberlain, Mussolini a Daladier - presne o nej píše Harris a takto som ju videla "naživo"...výborné dielo.

MortRainey
30.08.2018

Skvěle napsaná a hlavně lákadlová recenze, nemůžu se Mnichova dočkat a knihu si přidávám do "to-read-listu"!;-)