Graham Brown - Černý déšť

recenze

Černý déšť (2012) 5 z 5 / Hřibče
Černý déšť

Debutující thriller rodáka z Chicaga Grahama Browna je prosycen exotikou, napětím, akčními situacemi, dobrodružstvím a špetkou ironického humoru. Tato kombinace slibuje jedinečný čtenářský zážitek, při kterém se rozhodně nebudete nudit.

I když je Černý déšť debutující thriller Grahama Browna, nejedná se o jeho první vydanou knihu. Zní to zvláštně, že? Autor totiž má na svém kontě již několik vydaných knih, na kterých se podílel jako spoluautor, nejčastěji se známým autorem dobrodružných románů pro dospělé - Clivem Cusslerem.

Autor čtenáře hned v úvodu nešetří a zavede jej do amazonského pralesa ke dvěma doslova o život utíkajícím mužům. Nejedná se však o obyčejné smrtelníky na výletě, nýbrž ale o dva zbylé elitní vojáky z několikačlenné skupiny mužů vycvičených k přežití v extrémních podmínkách, výborně znalých techniky, zbraní a boje. Dva přeživší neví, co zapříčinilo smrt zbylých členů, zda to byl místní necivilizovaný amazonský kmen, který je možná pronásleduje, či něco jiného, daleko nebezpečnějšího, ale ještě na konci úvodní kapitoly to oba dva zjistí a nebude to zrovna příjemné setkání…

Děj se po tomto dramatickém úvodu posouvá z amazonského pralesa do města Manaus v Brazílii, a to přibližně o několik týdnů dále. Zde, na terase malé kavárny, se setkáváme s hlavní ženskou hrdinkou románu Danielle Laidlawovou, která tu čeká na svého parťáka Arnolda Moora, aby se s ním poradila o expedici, která má za pár dní vyrazit do amazonského pralesa. Cílem výpravy má být údajně hledání ztraceného města a nalezení důkazů, že Mayové žili nejprve v Amazonii, než se přemístili do Střední Ameriky. Autor však již na začátku příběhu čtenáři naznačí, že tento odvážný plán, jehož cílem je objevit důkazy o přítomnosti Mayské civilizace, není jediným důvodem, proč se tato nebezpečná výprava podniká, ale pravý důvod je mnohem hlubší a smí o něm vědět jen určitá skupina lidí.

Oba dva, Danielle a Arnold, pracují pro Národní výzkumný institut USA, v jehož čele stojí Stuart Gibbs – hlavní koordinátor všech operací institutu. Gibbs se z důvodu vyššího věku rozhodl na poslední chvíli Arnolda z expedice do pralesa odvolat. Danielle je tak odkázána pouze sama na sebe, na skupinu vědců zabývajících se mayskou civilizací, bývalého agenta CIA Hawkera a jeho nepřítele Verhovena, se kterým zná ještě ze společných bojových akcí v Jižní Africe. Tato pestrá skupina složená z amatérů a vysloužilých vojáků má před sebou nelehký úkol zdárně vykonat to, co předchozí výprava vycvičených vojáků nedokázala. To, že se ani omylem nebude jednat o pohodový nedělní výlet, je všem hned od začátku jasné!

Hlavní ženská hrdinka Danielle je bystrá, inteligentní a odvážná žena, která se ničeho jen tak nezalekne. Krom těchto vlastností, které se hodí pro nebezpečnou práci v terénu, je ještě velmi přitažlivá a má pěknou postavu. Jejím hlavním mužským protějškem je bývalý agent CIA Hawker, tmavovlasý čtyřicetiletý Američan, který většinu roku tráví leteckým práškováním kávových plantáží, nebo také v horském městečku Majero, kde opravuje v hangáru letadla. Hawker je, stejně jako Danielle, neohrožený, bystrý a odvážný, jednoduše ideální hrdina, který se přímo pro takovou akci hodí. Krom toho se kolem něj vznáší jistý oblak tajemna, neboť nikdo neví příliš mnoho o jeho minulosti, a aby toho nebylo málo, tak s některými účastníky výpravy má nevyřízené účty.

Čtenář je tak autorem stále udržován v určitém napětí, kdy si musí neustále pokládat otázky jako: zda něco mezi Danielle a Hawkerem bude, zda si Hawker vyřídí s některými členy expedice účty a hlavně jakým způsobem si je vyřídí, co výprava objeví a zda vůbec něco a v neposlední řadě také, co zabíjí jednotlivé členy expedice a ohrožuje tak splnění cíle mise.

Tento thriller čtenáře poměrně rychle vtáhne do děje a občas i překvapí chováním některých jiných, méně zúčastněných, postav, kterým není v knize věnováno příliš prostoru, ale které vše sledují zpovzdálí a tahají za nitky. Hlavní hrdinové výpravy jsou sympatičtí, i když trochu předvídatelní, ale jejich chování v džungli a boji je věrohodné a uvěřitelné, čtenář se tak rozhodně nudit nebude.

Celkový dojem z příběhu mám velmi dobrý, děj mě po celou dobu bavil, výjimkou byl snad popis vnitřního fungování Národního výzkumného institutu, který mně osobně přišel trochu zdlouhavý. Tyto pasáže jsem sice přečetla, ale těšila jsem se, až mě autor opět zavede za výpravou do džungle.

Na knize mě v závěru potěšily hned dvě věci. První bylo autorovo závěrečné slovo, kde shrnul a vysvětlil některá fakta, s kterými se v příběhu pracovalo, což mi pomohlo udělat si o tom všem určité povědomí. Druhá byla pak informace, kterou jsem si po přečtení knihy vyhledala na internetu, že se rozhodně nejedná o poslední příběh dvojky hlavních hrdinů Danielle a Hawkera. Tak nějak mi totiž přirostli k srdci, zvláště Hawker a jsem proto zvědavá na jejich další dobrodružství.