Fifty Shades of Grey

recenze

Padesát odstínů šedi (2012) 2 z 5 / Knihomolkaa
Padesát odstínů šedi

Tato trilogie má stejně odpůrců jako nadšenců. Je pravda, že nadšenci představují spíše skupinu žen. Ještě jsem se nesetkala s žádným mužem, který by byl přečtením této knihu uchvácen. Beru to asi spíše jako pohádku pro dospělé ženy. Mladý a pohledný miliardář se zamiluje do šedé myšky, která nikterak nevyniká z davu. Přesto je to láska až za hrob. Upřímně, opravdu někdo věří tomu, že něco takového by se skutečně mohlo stát. Vím, že nikde není napsáno, že "román byl napsán dle pravdivé události", přesto mi to v tomto ohledu přijde tak trochu jako fantasy. Musím říct, že já přečetla všechny tři díly asi za týden, ale přečetla jsem to spíše takovým tím rychločtením - sem tam se přeskočí věta, sem tam odstavec, no někdy i stránka... Strašně mě vytáčelo neustále rozmlouvání Any se svým podvědomím a vnitřní bohyní. První díl byl dle mého názoru nejvíce nezajímavý. Ale upřímně mě překvapil konec. Byl strašně rychlý a nečekaný, jako kdyby autorka už ani nevěděla, jak pokračovat. Na druhou stranu mě zajímalo, co bude dál, a proto jsem sáhla i po dalších dílech. Druhý díl byl pro mě nejspíše nejzajímavější tím, že tam byla nějaká zápletka (bravo, zhrzená milenko). No a třetí díl jsem dočítala s myšlenkou, že už by mohl být konec. Čekala jsem ale, že to skončí nějak originálně. Ale ukončení typu: "Žili spolu šťastně ve svém sídle se svými dětmi, a pokud neumřeli, tak tam žijí dodnes." Zazvonil zvonec a pohádky je konec. Takže další věc, která mě zklamala. Neříkám, že se mi knížky nelíbily ani trochu, to zase ne. Sem tam jsem se dokonce i začetla, přesto celkový dojem není příliš kladný. Ale ve srovnání s filmem je to stále ještě mnohem lepší. Z filmu jsem si kromě neoholených nohou Any, pěkného pozadí Christianova a nádherné angličtiny Dakoty Johnson odnesla ještě méně než z knihy. Především mi ve filmu jeden důležitý moment chyběl, ale dosud jsem stále ještě nepřišla na to, který. Takže zhodnocení na závěr? Za mě dávám knize 2 hvězdičku a filmu 1 (jen za tu angličtinu Any a vzhled Christiana). Z toho vyplývá, že pokud zvažujete nad tím, jestli půjdete do kina, nebo si knihu raději přečtete, doporučuji raději přečíst.