Fascinující příběh nejdéle vládnoucí panovnice

recenze

Královna Alžběta II. (2022) 4 z 5 / ELIKALLY
Královna Alžběta II.

Andrew Morton má s psaním o královské rodině již zkušenost, v této knize se primárně věnuje fenoménu Alzběty II, nejdéle vládnoucí panovnice.
Alžbětin příběh začíná jejím dětstvím, kdy ještě rodina žila ve sladké nevědomosti, co jim osud přinese. Alžbětin otec byl až v druhé linii na nástupnictví a nikdo moc nepředpokládal, že by se na tom cokoliv změnilo. Jak už ale víme, lidé míní a osud (zde láska k rozvedené američance) mění. Po abdikaci krále se nečekaně stane dalším panovníkem právě otec Alžběty a její osud je tímto milníkem otočen o pořádný kurz jinam.
I pak ale mohlo mladou panovnici čekat spoustu let bezstarostného života po boku manžela na idylické Maltě, nebýt nemoci, která vše změnila. Král umírá mladý a jeho nejstarší dceru vidíme v rámci televizí přenášené korunovace usedat na britský trůn.
Její příběh, příběh její sestry, manžela i všech čtyř dětí už navěky ovlivní drobnohled, pod jakým se zcela nečekaně ocitnou velice mladí a nezkušení.
My, kteří o ní čteme, se již můžeme pouze podivovat nad její statečností a neuvěřitelnou odolností.
Kniha je rozhodně dostatečně obsáhlá a přesto útlá a pěkně se čte.
Jedinou kaňkou na kráse je pár gramatičkých šotků, které se nepodařilo odchytit.