Fablehave 01: Čaroles - alebo slabší začiatok série, ktorá POHLTÍ!

recenze

Čaroles (2011) 4 z 5 / Overdead
Čaroles

Toto je začiatok série, ktorá ma pohltila ako ešte žiadna kniha alebo knižná séria. Nehovorím, že je to najlepšia kniha alebo moja najobľúbenejšia, ale knihu som mal prečítanú za necelý deň. Kniha ma do seba vtiahla ako "čierna diera". Toto je prvá kniha zo séria, ktorá bude rásť s Vami!

Príbeh prvého dielu a vlastne celej série Fablehaven sa odohráva v tejto dobe (teda aspoň približne), ale v tomto svete existujú všetky fantastické a rozprávkové bytosti aké Vás len napadnú. Tieto bytosti však nepobehujú voľne po lesoch, lúkách a horách ako slobodný obyvatelia tohto sveta, ale kvôli ich bezpečnosti musia žiť iba v malých, tajných a uzavretých rezerváciách. Jednou z týchto rezervácii je aj Čaroles. V Čarolese žijú najrôznejšie bytosti ako víly, sirény, kentaurovia, škriatkovia, ale aj strigy, démoni, goblinovia a rôzne iné svetlé, ale aj temné bytosti. O každú rezerváciu sa stará správca. Správca pozná celú rezerváciu a zabezpečuje jej hladký chod, je chránený kúzlami, ale aj on sám musí byť opatrný, lebo nie všade a nie vždy môže byť pred démonmi ochránený. Celou knihou sledujeme súrodencov Kendru a Setha, ktorí tento nový svet len objavujú a jednou chybou ho skoro priviedli do záhuby!

Tento príbeh je zaujímavý hlavne v originalite nápadov autor (respektíve nič podobné som ešte nečítal). Zaujímavé je celé spracovanie rezervácie - princíp správcu, ochranná mágia, pravidla, existencia dobra a zla na tak malom mieste a taktiež stále hroziace nebezpečenstvo pre hocikoho, kto vybočí z bezpečnej cesty. Kniha má dobrú gradáciu, od začiatku až po koniec sa stupňuje a stupňuje. Ako prvá časť tejto pentalógie, neobsahuje príliš veľa akcie, ale akúsi kombináciu spoznávanie základov, princípov a pravidiel rezervácie a akčných scén ako noc, kedy hranice pre zlo skoro neexistujú a rôzne ďalšie, ktoré nechcem spomenúť kvôli "spoilovaniu". Kniha je obohatená niekoľkými kresbami, ktoré dopomáhajú čitateľom v lepšej predstave celého diania.

Táto kniha však môže priniesť aj veľké sklamanie. Hlavné negatívum vidím v tom, že kniha sa zdá byť písaná tak pre 12 ročné deti. Všetko dobré je farebné ako dúha a všetko zle je temné a pripomína rôzne veci z čoho mávajú deti strach, či sú to už chrobáky alebo pavúky. Kniha je písaná až príliš detsky, čo mi veľmi vadí. Hlavný záporak tejto knihy je tiež ako vystrihnutý z knižky pre deti. Tieto veci mi veľmi na tejto knihe vadili a to hlavne kvôli tomu, lebo túto knihu som čítal keď som mal 17 rokov. Musím však podotknúť, že ďalšie časti toto napravili, čiže po prvom sklamaní bude séria lepšia a lepšia.

Na záver chcem len dodať, že táto séria je výborná nie len pre deti ako sa na prvý krát môže zdať, ale aj pre nás ostatných v prípade, že máme chuť na niečo pokľudné, na niečo pri čom si chceme oddychnúť a nechať sa plne pohltiť dielom. Bohužiaľ kvôli vyššie uvedenému dôvodu dávam knihe len 3/5, ale nenechávajte sa odradiť týmto hodnotením. Kniha a hlavne celá séria rozhodne stojí za to!