Krajina půlnočních stínů

recenze

Krajina půlnočních stínů (2015) 5 z 5 / Overdead
Krajina půlnočních stínů

Ako obyčajne som zo začiatku nemal o tom diele ani šajnu. Hoci som čítal anotáciu a obálka ma pravdu povediac tiež celkom zaujala, ostával som skeptický a nečakal som nič výnimočné... zase raz veľká chyba. Do rúk sa mi totiž dostalo už 3. vydanie perfektného komiksu od známeho autora Josepha Michaela Straczynskeho s názvom Krajina půlnočních stínů. Tento skvost v Českej republike vychádza už tretí krát po veľkom naliehaní od množstva fanúšikov a pravdu povediac, nemožno sa im čudovať.

Autor: J. M. Straczynski
Kresba: Gary Frank
Vydavateľstvo: Comics Centrum
Počet strán: 320
Rok vydania: 2015, 1. vydanie originálu: 2007
ISBN: 978-80-86839-99-8
Väzba: pevná väzba s prebalom
Preklad: Václav Dort a Richard Klínčík
Cena: 699 Kč

Byť okradnutý je zlé, ale aké to je byť okradnutý o vlastnú dušu?
Los Angeles, skrátene proste L. A., obrovské nádhnerné mesto, avšak ako všade inde aj tu prekvitajú rôzne gangy a zločin. Či už sa jedná o krádeže, drogy, ba až vraždy ľudí, toto všetko rieši a proti tomuto bojuje zapálený policajt David Grey, ochotný pomáhať ľuďom aj v tých najhorších situáciach. Jedného dňa však naráža na prípad, ktorý je vo veľa veciach veľmi podozrivý a miestami nedáva zmysel. David preniká hlbšie a hlbšie do tajného podsvetia, avšak nikto kto sa toľko toho dozvedel nevyviazol živý... Policajt David Grey tak prichádza o dušu kvôli zvláštnym bytostiam a ostáva mu necelý rok na to aby ju získal späť. Musí sa teda vydať na ďalekú, náročnú cestu v "staro-novom svete", spoznáva nových ľudí, novú, krásnu a hlavne tajomnú spoločníčku a len on sám musí rozhodnúť čomu všetkému bude ochotný veriť!

Akcia, perfektný príbeh, filozofia - proste všetko!
Do rúk sa nám dostáva strhujúci, napínavý, akčný komiks, ktorý nás môže v niektorých veciach dokonca aj poučiť. Príbeh už od začiatku pekne graduje a každou stranou strháva čitateľa hlbšie do "temných hlbín" deja, pričom ho až do konca knihy nepustí. Okrem dostatočného množstva akcie sa stretávame napríklad aj s celkom "hustým rúškom" tajomna, intrigami, pochybnosťami nad tým, čo je dobré a čo zas zlé, ale aj s láskou, priateľstvom a obetou.

Okrem samotného fantastického príbehu nám autor ponúka aj jemné prvky filozofie, ktoré nás prinútia porozmýšľať nad tým ako to asi môže vyzerať, keď nám niekto bude hovoriť ako máme žiť. Autor v tomto filozofovaní vychádzal z vlastných skúseností so sektami, ktoré sú priam známe tým, že ľuďom diktujú ako majú prežívať svoj vlastný život.

Každá postava je špecifická, tajomná, proste zvláštna svojím vlastným spôsobom. Jediná postava, o ktorej sa dozvedáme s postupom deja skoro všetko je hlavný hrdina, policajt David Grey. O zvyšných hrdinoch a zloduchoch sa toho dozvedáme buď veľmi málo alebo dostatok, pričom však ani tomu dostatku poriadne nerozumieme. Tento fakt, i keď pre niektorých rozhodne neobľúbený, otvára nové možnosti práve našej fantázii a doplnenie týchto "chýbajúcich" častí necháva na nás.

Ako pri každom komikse, tak aj tu je kresba veľmi dôležitá a to či už z hľadiská estetického alebo hľadiska správneho prerozprávania príbehu. Za výtvarnú časť tohto výnimočného diela vďačíme Gary Frankovi, ktorý vytvoril nádhernú farebnú a hlavne veľmi detailnú kresbu. Prostredie, tváre, scény a dokonca aj pocity postáv sú aspoň podľa môjho názoru skoro dokonale vykreslené a to hlavne kvôli neuveriteľným detailom. Komiks je zdobený jednoduchou, ale aj napriek tomu peknou obálkou, ktorá dokáže zaujať. Okrem úžasného príbehu sa môžeme v tomto vydaní pozrieť aj na ilustrácie, ktoré zdobili obálky jednotlivých zošitov, ktoré v minulosti vychádzali.

Autor teda vytvoril neskutočný, napísaný príbeh so schopnosťou pohltiť každého, kto do tohto komiksu čo i len nazrie. Okrem úžasného približne 300 stranového príbehu, ktorý nás priam donúti o všetkom pochybovať, nám autor ponúka aj možnosť poučiť sa z jeho vlastných skúseností a chýb, ktoré interpretuje do tohto diela vo forme jednoduchej filozofie. Krajinu půlnočních stínů rozhodne odporúčam každému. Myslím si, že či už ste milovníci fantasy, komiksov alebo hociktorých iných žánrov alebo druhov kníh, tak vám toto dielo vždy bude mať čo ponúknuť.