Eragon aneb Jaké to je sedět na hřbetu draka

recenze

Eragon (2004) 1 z 5 / Jolilinka
Eragon

Na to, jak je tahle kniha známá a oblíbená, mi přijde, že ani v nejmenším není tak dobrá, aby se mohla sklízet takového úspěchu. Na můj vkus je to jen další, zbytečně opěvovaná, nudná a nezajímavá tetralogie, kterou lidi až příliš přeceňují.

Eragona jsem si koupila jen proto, že je to tak známá kniha, a tak jsem na ni měla očekávání, ne sice až příliš velká, ale přesto jsem čekala, že to bude stát za to. Bohužel jsem se velmi spletla.

Eragonův příběh mě vůbec nevtáhl do děje, rozhodně to není ten typ knihy, od kterého byste se nemohli odtrhnout, který by vás tak poutal, až byste nemohli přestat číst. Naopak, kniha je nezáživná, nudná a hrozně špatně se čte. Naprosto obdivuji lidi, kteří přečetli celou sérii hned několikrát a ještě je to neomrzelo.

Eragon je obyčejný vesnický kluk se zcela obyčejným životem. Jednoho dne však najde dračí vejce a jeho život se rázem změní. Čeká ho úprk z vesnice, putování Královstvím a strastiplná cesta.

Jak překvapivé, že? Vždycky se tím nejvýjimečnějším stane právě ta neobyčejnější postava z celé knihy. Co by to bylo za knihu, kde by to tak nebylo? Toho se opravdu dočkáme úplně všude, takže v tomto ohledu není kniha ani trochu originální. Pak jsou tu draci: ty také najdeme ve spoustě knih a ani v této knížce to není žádnou horkou novinkou.

Nemohu říct, že Eragon není skvěle propracovaný příběh, který byl nejspíš šíleně dlouho vymýšlen. Zápletka je opravdu velká a rozuzlení stále nepřichází. Přesto v knize není téměř nic napínavého a celou jsem ji přečetla jen a pouze z nutnosti.

Netuším, jak se tahle nudná a nezajímavá, navíc příšerným stylem napsaná kniha mohla stát světovým bestsellerem. Čte se špatně, děj je nudný a téměř se nehne z místa. Kniha je nezáživná a opravdu špatně podaná, navíc originalita je opravdu na štíru. Tedy alespoň v některých záležitostech. Jiné originalitou přímo překypují, to však stále není nic, co by mě překvapilo nebo zaujalo.

Film je snad ještě mnohem horší než kniha. Polovinu knížky vynechali, a kdo viděl nejdříve film a až potom četl knížku, nebo ji nečetl vůbec, nejspíš polovinu a možná i víc nepochopí. V tomto ohledu také nechápu, proč nezfilmovali i ostatní díly. Je to zvláštní a divné, navíc film člověka také moc nezaujme a když se nedočká i pokračování ve filmové podobě, nejspíš na něj brzy zapomene. Není to ten typ filmu, ke kterému by se člověk zrovna dvakrát rád vracel.

Celkově hodnotím pouze jednou jedinou hvězdou, a i to mi možná připadá až moc kladné zhodnocení, když uvážím, že kniha nestojí opravdu za nic. Myslete si co chcete, klidně se můžete pokusit můj názor vyvrátit, to mi ani trochu nevadí. Mým názorem však je, že tato kniha je jen další zbytečně opěvovanou a populární knihou, která však v porovnání s tím, jak je známá, není ani z poloviny tak dobrá, i kdyby byla stokrát lepší. Rozhodně nedoporučuji, já sama se k ní rozhodně už nikdy nebudu vracet.

Fantasy141
03.11.2015

Souhlasím s Fantasy01.Eragon je skvělá kniha a pochybuji že jste to přečetla celé protože kdyby jo,takhle by jste o ní nemluvila.Já vás tady nechci nějak podkopávat ale myslím si že by jste měla popřemýšlet nad tím co jste napsala.Až přečtete nějakou knihu až dokonce tak ji tady klidně hodnoťte ;) Eka elrun ono :)

Fantasy01
03.11.2015

Taky je docela vidět, že jste si toho moc nepřečetla, nevím jak o této knize můžete něco takového říct. Z nutnosti? Nic se nemusí číst z nutnosti. Když vás knížka nebaví, tak je jasné že se vám nebude líbit, ale to neznamená že jí tady začnete hejtovat. A navíc kdo by v 15 letech napsal tento román, navíc paolini se při psaní tohoto románu, rozvíjel a to že si přečtete nanejvýš jednu kapitolu vám nedává právo o Eragonovi takto mluvit. Neobyčejný kluk? Možná na začátku ale kdyby jste četla více o jeho rodičích, jako neobyčejnější postava by vám to asi nepřišlo. Vážně miluju lidi co si přečtou asi jednu kapitolu a myslí si bůhví co, že si můžou říkat cokoli je napadne bez ohledu na to, jak Paolini dává značně najevo svůj bezprostřední talent. Neberu vám váš názor, ale příště se zamyslete co píšete a o čem píšete