Elyonova země 1 - Temné hory - Patrick Carman

recenze

Temné hory (2006) / Stanka
Temné hory

Milovala jsem veverku!
Dokážete si představit život ve zlaté klícce? Pokaždé když byste chtěli vylétnout do luk, do lesů, do hor, narazili byste pouze do studené klece... Tak přesně takhle se cítí i Alexa Daleyová, hlavní hrdinka našeho příběhu, 12letá dívka žijící ve městě Bridewellu, které je jakékoliv jen ne obyčejné! Je totiž obehnáno vysokou zdí, která prý brání před "nebezpečím" a kvůli tomu nesmí Alexa skoro ani na "verandu". Alexa je velmi zvídavá a chytrá mladá dáma, tudíž se není čemu divit, že neustále dumá o tom, co se děje za hradbami, před čím nebo před kým tak strašným chrání?

Po smrti Warvolda, velkého dobrodruha, má Alexa v hlavě plno otazníků a odhodlá se vydat tam, kam dříve nemohla ani jedním očkem nakouknout... A koho za hradbami potká? Snad nějaké vlkodlaky, kteří čekají na zatoulanou dušičku, aby ji mohli "slupnout" jako malinu nebo snad zlé víly, které svými vábivými tóny zavedou zbloudilé na okraj propasti? Kdepak! Žádné vlkodlaky, žádné víly, ale zvířecí kamarády, kterým Alexa díky čarovnému oblázku rozumí a také Yipese, malého mužíčka, který si život za hradbami nemůže vynachválit...

Klíček, Warvoldův příběh o šesti mužích a slonovi, čarovný oblázek z tůně, kouzelné šperky, maminčin dalekohled, Elyon, chodby, Sebastian? Je tu až příliš mnoho nejasného! Ale s pomocí přátel a díky své píli přijde Alexa všem záhadám na "kloub".

Knížka je od začátku až do konce velmi čtivá. Počínaje roztomilou obálkou a konče barvitým jednoduchým fantasy námětem. Společně s Alexou budete stránku po stránce odhalovat všechna tajemství, která do sebe skvěle zapadají. V knížce jsem postrádala dětské hrdiny, přeci jenom je to knížka pro děti a hlavní hrdinka byla obklopena samými muži v nejlepších letech, tudíž by nějaká ta spřízněná dětská dušička jistě přišla vhod, ale fakt je, že "kamarádů" z lesa měla "habaděj". Z nich jsem si nejvíce zamilovala čiperného veverčáka Murphyho a vlka Dariuse, ze kterého vyzařovaly respekt a moudrost.
Knížka je sice určená pro děti, ale svojí roztomilostí nadchne jistě i starší čtenáře, kteří se u ní výborně odreagují!

Zajímavosti...
Příběh původně vznikl pro autorovy dvě dcerky, který jim četl před spaním.
Bridewell skutečně existoval - jednalo se o vězení.
Lunenburg (první město založené Warvoldem) je jméno města z básně Roberta Frosta "Hora".
Cabeza de Vaca (neboli kravská hlava) je skutečná postava - španělský cestovatel z 16. století.

Cvrček
23.04.2014

Mě osobně se tato knížka velmi líbí. Děj je "nadupaný" a stále se něco odehrává...zkrátka žádné dlouhé popisování pocitů hrdiny, což mě většinou od knihy odvrátí. S dětským hrdinou nesouhlasím, jelikož Alexa má plno přátel v podobě zvířat a myslím, že roli dětského hrdiny tu zastupuje veverčák Murphy. Také se mi líbí Elyon x Abbadon...chápu to jako v našem světě Bůh x Ďábel. Autorovi se povedla celá série, i když mi připadají první 3 díly lepší. Doufám, že se někdy podaří zfilmovat celou sérii. A také se těším na skautský tábor, etapovku vymýšlím na téma Elyonova země ;-)