Dva kroky od stínu, aneb pod svícnem je největší tma

recenze

Dva kroky od stínu (2014) 3 z 5 / Laivae
Dva kroky od stínu

Co si představíte pod pojmem klasická česká detektivka? Já nejprve Cimického, pak radu Vacátka, s pokýváním hlavy i majora Zemana a nakonec i Četnické humoresky. Moderní česká detektivka se nese ve stylu Expozitury a nového tv seriálu, jenž nedávno proběhl v České Televizi.
No a co tedy říct na knížku Dva kroky od stínu od Jindřišky Ptáčkové? Kdo hledá knihu, která by byla naprostým trhákem, tak to ať ji raději nebere ani do ruky, to prostě tahle kniha není. Jde o odpočinkovou knihu, jež uspokojí ponejvíce starší generaci, čtenáře s potřebou vypustit páru, cestující a všechny ty, jimž se nechce příliš přemýšlet, a jsou trochu tolerantní k několika věcem, jež jsou v knize poněkud přitažené za vlasy.
O čem kniha je?
O čem asi taková detektivka může být, no přece o vraždě. Jestli však čekáte, že se stane vražda a vy se budete pídit po tom, kdo je ten „zahradník“, čili vrah, tak to jste pěkně vedle. Vrah je totiž znám již od začátku. Pointa knihy spočívá v odhalování postupu policie, která pátrá po nám již známém vrahovi. Při cestě se postupně odhalují další skutečnosti, což pomáhá vykreslit děj příběhu. Chvílemi to dokonce i vypadá, že policie snad vraha ani neodhalí…
Co by stálo za nápravu, změnu anebo co se mi prostě nelíbilo
Autorku knihy jsem neznala, až pak jsem zjistila, že je autorkou i známých dětských knížek. Přesto jsem okamžitě věděla, že se jedná o staršího autora. V knize je věk autorky dost znát – na dialozích, na užitých slovech i na smýšlení. Nekvitovala jsem to jako pozitivní záležitost. Do budoucna bych autorce doporučila víc dotáhnout dialogy a najít nějaký normální způsob hovoru, ta hantýrka byla doopravdy divná a myslím si, že tak ve skutečnosti snad ani nikdo nemluví.
Mé resumé
Detektivku Dva kroky od stínu od Jindřišky Ptáčkové nezavrhuji, dozajista si najde své čtenáře. Na dovolenou, na cesty anebo na chvíle, kdy člověk chce zdařile usnout je perfektní. Dvacetiletí čtenáři z ní asi příliš nadšení nebudou, nicméně podle mého ani pro ně není určená. Líbit by se mohla čtenářům z věkové kategorie nad padesát let.