Minulost neházejte za hlavu!

recenze

Život ve středověku – Průvodce základními pojmy (2014) / Laivae
Život ve středověku – Průvodce základními pojmy

I když žijeme v jednadvacátém století, vědět, co bylo ve středověku, rozhodně není od věci. Do rukou se mi dostala kniha od Vlastimila Vondrušky – Život ve středověku. Nutno říct, že tento spisovatel je vždy zárukou kvality, ať už se jedná o beletrii, články či odbornou literaturu. Tato encyklopedie byla poprvé vydána v roce 2007 a letos se dočkala rozšířeného druhého vydání (prvního u MOBY).

O knize

Kniha obsahuje vskutku vydavatelem avizovaných 221 pojmů, které nám mají ve stručnosti přiblížit nejznámější středověkou terminologii. Podle jeho slov má být kniha určena nadšencům historie a nadšeným návštěvníkům zámků a hradů, ale já si osobně myslím, že tuto knihu ocení i žáci druhého stupně, studenti a vysokoškoláci.

Kniha je praktickou pomůckou, která se neztratí v žádné knihovně. Uvnitř knihy naleznete jednoduše vysvětlené rozličné termíny, které nejsou obohaceny o zbytečnou omáčku, která by nudila, a proto se kniha dobře čte. A proto mohu o ní říct, že je polopatická. Pro přiblížení jednotlivých pojmů je kniha „Život ve středověku“ doplněna i vhodnými obrázky, a tak si může čtenář vytvořit ucelený dojem. Vlastimil Vondruška ve své knize o minulosti působí jako velmi láskyplný průvodce, jenž vám pomůže zorientovat se v pojmech, které pro vás byly doposud latinskou vesnicí, nebo byly zdrojem dalších doposud nezodpovězených otázek.

Můj pohled na knihu

Máme v oblibě kritizovat a zmiňovat i absolutní hlouposti, já však u téhle knihy nemůžu přijít ani na nějakou hloupost. Prostě kniha se mi líbí taková, jaká je. Pozitivně kvituji její přehlednost, jednoduché vyhledávání pojmů i jejich stručné vysvětlení. Doopravdy delší „poučky“ tu budete hledat marně. Vše je napsáno zcela jednoduchou češtinou bez užití komplikovaných slov, což dozajista ocení žáci základních škol. Knihu doporučuji každému a myslím, že je vhodná i do kabinetů škol.