Dobývanie Nových Zámkov

recenze

Hradba západu (2018) 5 z 5 / Igor1311
Hradba západu

Po troch rokoch od vydania Železného polmesiaca vychádza ďalšie pokračovanie úspešnej historickej série o dobrodružstvách kapitána Báthoryho. Opäť sa stretávame so starými známymi - Kornelom, jeho synom Michalom, donským kozákom Voroninom, vlčicou Ileanou a mnohými ďalšími.

Po bitke pri Párkane, ktorá bola opísaná v predošlom diele, sa Kornel dostáva do pevnosti v Nových Zámkoch, jednej z posledných bášt brániacich prístup k Viedni. Práve pri tejto pevnosti sa má rozhodnúť o osude celej ríše. Posádka čelí mnohonásobnej presile a spoliehať sa môže len na posily od maršala Montecuccoliho. Jedinou hrozbou pre obrancov nie sú len hordy osmanských bojovníkov, Tatárov, kozákov či ich spojencov. Veľkou hrozbou je samotná Ileana, prezývaná vlčica. Všetko naznačuje tomu, že bitka o Nové Zámky, jednu z najmodernejších pevností monarchie, prezývanú Hradba západu, rozhodne o osude monarchie.

Každý, kto čítal predchádzajúce časti série, vedel, že sa v texte stretne s prvkami fantasy (s výnimkou série o notárovi Barbaričovi asi pri všetkých ostatných). Hradba západu v tomto smere nebola výnimkou. Azda s tou výnimkou, že Kornel bol už ,,normálny." Veľké fantasy prvky sa tento raz prevažne prejavovali pri záporných postavách, čo celkovému textu pridalo na tajomne a do konca som nevedel, ako to naozaj bude.

Zrejme každý, kto trocha ovláda problematiku osmansko-habsburských vojen, vedel, ako dej skončí. Napriek tomu to absolútne nepovažujem za slabinu knihy. Autorova schopnosť podať príbeh farbisto, s veľmi reálnym opisom bojov, s takpovediac odborným popisom fortifikácie pevnosti, radí autora v mojich očiach na popredné miesta v rebríčku našich súčasných autorov.

Musím sa priznať, že som Hradbu západu považoval, aspoň pre mňa osobne, za knihu roka. Po jej prečítaní na jeden dych som sa utvrdil v tom, že som sa nemýli. Veľmi som sa na túto knihu tešil - a nielen preto, že som vo svojej bakalárskej práci písal aj o ,,Hradbe západu" - pevnosti v Nových Zámkoch. Pevne verím, že s dobrodružstvami kapitána Báthoryho sa v blízkej budúcnosti ešte stretneme, veď má asi len okolo 33 rokov a v bojoch s Osmanmi sa môže ešte vyznamenať.

stafhaf
18.10.2018

Tak ta poslední věta je hodně špatný nápad pro nečtenáře...