Dítě hlavním hrdinou

recenze

Dobrodružství v lesní říši a kouzelné pastelky (2020) / EvaHyláková
Dobrodružství v lesní říši a kouzelné pastelky

Čtyřletá dcera dostala tuto knihu k Ježíšku. Musím říct, že na první pohled ji úplně nezaujala a odložila ji. Přeci jen děti více zaujmou hojně ilustrované knihy s líbivými obrázky. Ráda ale dceři čtu a sama jsem byla zvědavá, jak takový gamebook funguje. A tak jsme si jedno odpoledne knihu vzaly a začaly číst příběh veverky. Velmi to bavilo nás obě. Dcera byla nadšená, že ona je tou, která určuje, co dalšího veverka podnikne, a že je tedy vlastně ona hrdinkou příběhu. Příběh jsme četly třikrát po sobě a pokaždé nechaly veverku zvolit jinou možnost a sledovaly, jak to vyprávění změní. Překvapilo mne, jak moc to dceru bavilo. Kniha obsahuje příběhy tří zvířátek - veverky, ježečka a plšíka. Oceňuji, že každému příběhu předchází pár základních faktografických informací o daném zvířeti, protože např. plšík není všeobecně znám a děti se s ním pak mohou lépe ztotožnit, když vědí, co je vlastně zač. Myslím, že gamebook, je jedna ze skvělých možností, jak i starší děti přivést ke čtení. Je totiž velmi napínavé, jak naše rozhodnutí mění příběh a ovlivňuje osud hrdiny.