Dětské zoubky

recenze

Dětské zoubky (2019) 5 z 5 / evasamankova
Dětské zoubky

Mladí manželé žijí již mnoho let v harmonickém vztahu. Jejich lásku korunovalo před sedmi lety narození dcery. Všechno by bylo perfektní. Jen kdyby se dcera netoužila svojí matky tak urputně zbavit…

Psychologický thriller Dětské zoubky, jehož autorkou je Američanka Zoje Stage, přináší mrazivý příběh s námětem jak od Stephena Kinga. Na první pohled idylické rodinné soužití je pod povrchem plné skrytých útoků a černých myšlenek.

Zoje Stage servíruje svůj debutový román prostřednictvím dvou ústředních ženských hrdinek. Čtenář sleduje dění skrze Suzette i její malé dcery . Suzette trpí od dětství Crohnovou chorobou a její zdravotní stav ji tak přináší řadu omezujících a nepříjemných obtíží. Když se jí před sedmi lety narodilo roztomilé miminko, zdálo se všechno v nejlepším pořádku.

Ne však na dlouho. Suzette ucítila odmítavý postoj své dcery vůči ní poměrně záhy a už se ho nezbavila. Navíc Hanna nezačala dosud mluvit, aniž by bylo jasné, zda nemůže nebo nechce. V poslední době navíc přibývá zvláštních momentů, během nichž to vypadá jako by malá dívenka chtěla svoji matku zabít…

Skrze vypravěče se obě linky pravidelně střídají a plynule na sebe navazují. Vzhledem k tomu, že Hanna své „kousky“ provádí výhradně matce a před matkou, nikdy před otcem, o to více toto souvislé líčení demonstruje její lstivost a zákeřnost.

Autorka vypráví velmi chytlavým stylem, zaujme už od první stránky a čtenářovu pozornost si drží až do úplného závěru. Nechybí tu odér napětí a očekávání věcí příštích. Kniha imponuje chytrostí, z níž zároveň naskakuje husí kůže.

Nosným pilířem tohoto psychologického dramatu je propracovanost a progres postav. Veškeré dění se drží reálného rámce, ačkoli to v určitých momentech může evokovat mysteriózní rovinu. Jde však pouze o klam, či zbožné přání, jelikož je mnohem snadnější přijmout jakési nadpřirozeno, než skutečnost, že ne každé dítě musí nutně být roztomilým andílkem, ale v ojedinělých případech může být naopak emočně deformovaným jedincem.

Dětské zoubky jsou velmi čtivým a napínavým mnohovrstevným příběhem, který kromě mrazivého náboje nabízí zajímavou sondu do manželského soužití. Zoje Stage nahlíží stejnou měrou jako do pokroucené duše malého dítěte, které chápe vztahy svým vlastním způsobem, také na vzájemnou partnerskou důvěru a schopnost rozhodnout se tváří v tvář nepřijatelné skutečnosti. Velmi zdařilá kniha!

Komentáře (0)