Co je to za holku?

recenze

Láska v prachu hvězd (2017) / PokiCz
Láska v prachu hvězd

Henry nastupuje do dalšího ročníku na střední škole, ale tentokrát to nebude žádný obyčejný rok. Čeká ho důležitý úkol, na který se připravoval a snažil se o něj několik let - redakce školních novin. Po nástupu do školy si ovšem všimne, že v jejich ročníku přibyla nová holka. Ono ji vlastně ani nešlo přehlédnout - přišla do školy v klučičím oblečení, které bylo minimálně o dvě velikosti větší, než jaké by reálně potřebovala, mastnými vlasy, o holi a celkově vypadala jako závislá na drogách. Henry už v ten den tuší, že tohle nebude jen tak obyčejný rok.

Henry byl strašně hodný, na všechny. Měl srdce na tom správném místě, byl ctižádostí a věděl přesně co bude chtít. Lola, nejlepší kamarádka, lesba, ve vztahu na dálku. Muray, druhý nejlepší kamarád, byl jednou z mých nejoblíbenějších postav, protože byl vtipný, neustále narážel na to, že je jeho rodina z Austrálie, a byl takovým příjemným rozptýlením. Kromě Henryho nejlepších kamarádů se kolem něj točila ještě řada dalších postav. Například jeho punkoví rodiče, sestra, které se obávalo a zároveň ji obdivovalo celé vedení školy, spolužáci...

Grace, ona záhadná dívka z prvního školního dne, se nestala zrovna mou nejoblíbenější postavou. Není to tak, že by mě po pár stranách začala štvát, ale její tajemství byla strašně prokouknutelné. Celá Grace byla takovou směskou dívčích hrdinek Young Adult - minimálně já jsem v ní viděla Margo (Papírová města), Aljašku (Hledání Aljašky) a Cassidy (Tím všechno začíná).

Neřekla bych, že šlo tak o děj, jako o vývoj postav. Jak se Henry kvůli Grace měnil a Grace se snažila odpojit od své minulosti. Jejich vztah začal pouhým setkáním ve třídě, následnou prací ve školních novinách a nakonec skončil obrovským dobrodružstvím, minimálně pro Henryho. Bylo to roztomilé a nevinné. Jenomže Grace se neustále odtahovala a zavírala do sebe. Celý jejich příběh vidíme jenom z pohledu Henryho, což je určitě dobře, ale nechápu, jak mu mohly některé věci nedocházet tak dlouho. Grace mu dávala obrovské nápovědy a on byl tak zamilovaný, že si ničeho nevšiml. Po pravdě řečeno mě to iritovalo.

Zajímavé bylo, že v knize není vývoj jenom hlavních postav, ale i těch vedlejších. Například Lola, ke konci na sebe bere obrovskou zodpovědnost, i když sama má spoustu problémů, ke kterým se dostaneme až na úplném konci. Henryho rodiče, kteří mu spoustu věcí taky tají a Henry je opět tak zaslepený láskou, než aby si něčeho všimnul.

Škoda provedení. Krásná obálka, ještě hezčí anotace, ale obsah je takový nic moc. Řekla bych, že průměr v young adult. Čte se příjemně a rychle. Postavy jsou občas naprosto skvělé a pak je shodí zbytečná rádoby nerdská hláška, která ovšem v kontextu nedává tak úplně smysl. Řekla bych, že až se autorka rozepíše, tak bude mít na svém účtu mnohem lepší knihy než Lásku v prachu hvězd.

Poki z archivnik.blogspot.cz