Cizí světy

Cizí světy

Autoři: Erlend Erichsen vs. Ryan Gattis
Díla: Národní satanista vs. Šest dní hněvu
Nakladatelství: Host

Pojďme si na chvíli zafilozofovat. Představme si tento náš velký svět a pak ho rozdělme na malé kousky, podle toho kam v něm patříme a kde se zrovna v něm nacházíme. Svým způsobem se nám tu objeví mnoho různých a cizích světů. Do dvou takových pak skrz vybrané knihy přijměte pozvánku. Konkrétně pak do komunity blackmetalu a do Los Angeles v období nepokojů v roce 1992.

Národní satanista

Kniha Národní satanista vypráví příběh o vzniku blackmetalové kapely a životě jejich členů. Hlavními postavami jsou zde dva kamarádi, vystupující pod pseudonymem. Vinterblod je umělec s násilnickými sklony a touhou ovládat druhé. Je směsicí nejextrémnějších osob, co se na zdejší metalové scéně pohybují. Naproti tomu jeho kamarád Ljavold má zálibu v muzice jako takové a od všech ideologií se distancuje, ale časem zhoubnému vlivu Vinterbloda stejně podlehne.

Samotný příběh máte přečtený skoro hned. Kniha má totiž velmi málo stran (188 stran). Je vidět, že autor se v samotném prostředí metalové scény pohyboval a umí tak sepsat příběh vcelku realisticky. Abych však řekl pravdu, tak jsem čekal od této knihy něco víc. Dalo by se říct, že jsem čekal více drsnosti, akce, satanismu a takovýchto věcí. Ne, že bych se toho nedočkal, ale čekal jsem z tohoto hlediska od knihy více. Z těch drsnějších věcí se v knize objeví třeba uříznutá hlava zvířete na koncertě či zapalování kostela. Do samotného příběhu je pak lehké se začíst a ani postavy nejsou špatnou věcí na této knize. Toto dílo jsem v recenzi hodnotil 75 % a rozhodně je to taková dobrá chvilková sonda do cizího světa tvrdé, drsné hudby a kultury kolem ní.

Šest dní hněvu

Tato kniha vypráví příběhy spjaté s nepokoji v Los Angeles v roce 1992. Ty vypukly po zproštění viny tří místních strážníků, kteří byli obviněni z použití nepřiměřeného násilí při zneškodňování černocha Rodneyho Kinga. Výsledky těchto nepokojů jsou následující: 43 mrtvých, 10 409 začtených, 2383 zraněných, 11 113 požárů a hmotné škody přesáhly 1 miliardu dolarů. Samotné příběhy nám pak jsou vyprávěny mnoha postavami, které tyto pokoje zažily na vlastní kůži (členové gangu, zdravotní sestra, hasiči atd.)

Jedna z nejlepších knih co jsem zatím četl. Ze začátku plná akce a ke konci už taková melancholicky poklidná, smutná, ale rozhodně nikdy nenudící. Na 408 stranách se rozvíjí příběh, který si mnoho z nás nedokáže asi ani představit. Místy se čtenář ztrácí v postavách, ale autorovi to hned odpustíte. Jelikož jeho postavy mají neskutečně sepsaný charakter a úplně vás jejich příběhy pohltí. Hltat budete i samotný jazyk. Ten se k příběhu výborně hodí. Je takový sprostý a drsný, stejně jako nepokoje. Oceňuji i výkladový slovník na konci knihy. Celý děj začíná vraždou Ernesta, který sice v gangu nebyl, ale jeho sestra, která potrestá jeho vrahy už členkou gangu je. V dalších kapitolách namátkově najdeme příběh zdravotní sestry a záchranáře pracujících přímo v dějišti nepokojů či obecně válku gangů. Kniha pak disponuje několika pasážemi, které vás jednoduše dostanou. Oceňuji i celkovou provázanost daných kapitol. Jak už jsem psal výše, tak Šest dní hněvu je neskutečný literární počin a vy ho velice těžko přestanete číst, aniž by se objevil konec knihy. Šest dní hněvu jsem ohodnotil ve své recenzi 100 %.

Suma sumárum

Občas není na škodu, aby si člověk udělal exkurzi do jiných světů. Naštěstí se hned nemusíme zúčastnit nějakých nepokojů či zapalovat kostely, ale do těch jiných světů se přenést skrz knihy. Obecně jsem byl více spokojen se světem, co nám nabídl Ryan Gattis. Národní satanista není špatná kniha a určitě si ji přečtěte, ale osobně jsem od ní čekal něco víc. Zatímco Šest dní hněvu splnilo a snad i předčilo veškeré mé očekávání. Tahle kniha je prostě výtečná a opravdu, opravdu doporučuji si ji přečíst. Tato kniha je jako gejzír. Neustále to v ní vře, bublá pod povrchem, až vystřelí na povrch se vší parádou a tak stále dokola a dokola.