Chutné a poučné Raňajky s Einsteinom

recenze

Raňajky s Einsteinom - Fyzika každodenného života (2019) / Lucia007
Raňajky s Einsteinom - Fyzika každodenného života

„Kniha Raňajky s Einsteinom je jasným a pútavým úvodom do divov kvantovej mechaniky. Ukazuje nám, že tieto princípy nás vždy obklopujú a prejavujú sa pravidelne v každodennom živote. Chad Orzel je dokonalým sprievodcom vo svete atómov a fotónov a dáva nám najavo, že ani naše ranné rituály by neboli možné bez zázrakov modernej fyziky,“ napísal James Kakalios, profesor fyziky na Minnesotskej univerzite.

Prečo nás žiarovky neupražia smrtiacou radiáciou?
Prečo nemôžete prestrčiť ruku cez pevnú stenu?
Prečo nie je každý kúsok kovu magnetom?

Aj na tieto otázky odpovie táto skvelá knižka. Chad Orzel píše o internete, čuchových zmysloch, digitálnych fotografiách, budíku, ohrievaní jedla, počítačových čipoch...jednoducho o veciach, s ktorými prichádzame denne do kontaktu.
Tieto napohľad bežné veci však opisuje neuveriteľne nápadito, príťažlivo a jednoducho. Áno, aj o kvantovej mechanike či relativite. Samozrejme, nesmú chýbať vedecké fakty, ktoré to potvrdzujú, takže knižka je poučná pre mladších aj starších čitateľov.

Bez kvantovej fyziky by ani vaše raňajky, ani množstvo iných vecí nebolo možných. Autor svetových bestsellerov Chad Orzel vysvetľuje prečo.
Úchvatná fyzika nie je len v experimentoch za milióny alebo v extrémnych astrofyzických súvislostiach, akými sú napríklad čierne diery. V skutočnosti je všade okolo vás. Tesne pod povrchom normálneho každodenného života.
Bežná ranná rutina závisí od jedného z najzvláštnejších javov, aké boli kedy objavené.

Albert Einstein bol v tom všetkom kľúčovým hráčom – jeho meno nie je na obale knihy len preto, aby sa lepšie predávala. Einsteina si väčšinou spájame s teóriou relativity, iným rovnako fascinujúcim) odvetvím modernej fyziky, a keď sa jeho meno vôbec spomenie v spojitosti s kvantovou fyzikou, je to obyčajne kvôli jeho strohým a pohŕdavým poznámkam o tejto teórii, ktoré vyslovil v pokročilejšom veku.
V skutočnosti však Einstein zohrával podstatnú úlohu v rozvoji kvantovej fyziky.