Chtěla bych jednou vzlétnout.

recenze

Potrhaná křídla (2014) 4 z 5 / klarinka9974
Potrhaná křídla

New Orleans padesátých let – zábava, saxofony, intriky i černá ruka mafie. Josie Moraineová přišla do města „velké pohody“ s matkou. S matkou, která jí slibovala panenku, když bude hodná, ale nikdy si na to pak nevzpomněla, s matkou, která byla prostitutkou a milovala drahé šperky, s matkou, která se o ni neuměla a možná ani nechtěla postarat. Josie se ale dokázala postavit na vlastní nohy a má hlavu plnou snů. Dokáže si je však splnit? Dokáže se vymanit z bahna Čtvrti, které se jí snaží stáhnout dolů? A dokáže se vyrovnat s lidskými slabostmi, zradami a křivdami a poznat, kde je pravda?
Další kniha od autorky světově uznávaného románu V šedých tónech, která vás nenechá chladnými, s postavami, které vám budou ožívat před očima. Ruta Sepetysová svou druhou knihou dokázala spisovatelsky vyspět a právem se zařadila mezi významné autory současnosti.

Druhá kniha od této autorky. Šedé tóny mě pohltili do děje a měla jsme je rychle přečtené, proto jsme se rozhodla, že si přečtu i další knihu. Rozhodně mě tato kniha tolik nezaujala. Je to takové klidné čtení, kdy příběh ubíhá pomalu a poměrně se zde nic moc neděje. Autorka se tu pokouší o jednu záhadu, která je sice už od začátku jasná.

Josie je ale opravdu chudák holka, chtěla by tolik věcí a tolik by si toho přála, že bohužel se jí nic nedaří a kvůli své matce má špatnou pověst. Její život je takové nepovedené klišé, kdy se všechno bortí jako domeček z karet. Ona je sice úžasná, talentovaná a inteligentní žena, ale od kdy život nosí štěstí všem.

Příběh je poměrně čtivý, dozvídáme se něco o životě z padesátých let, seznamujeme se s postavami z knihy a poznáváme nebezpečný život Josie.

Josie pracuje v knihkupectví se svým kamarádem, její život se změní když do obchodu vejde velmi bohatý, pohledný a temperamentní muž, který v Josie zanechá jistou vzpomínku. Druhý den se dozvídá, že je jistý muž mrtví a že ho někdo otrávil. Další den nachází při úklidu u své matky jistou věci, která ji utkvěje dlouho v hlavě a hlavě pořád tiká. V tu dobu začíná vyšetřování. Josie přijde o všechno co měla a snaží se zachránit matku, proto se rozhodně udělat věc, která ji na celý život bude provázet. Nakonec si to v tu nejnevhodnější chvíli rozmyslí a začne nový, šťastný život s láskou po boku.

Jak to ale většinou dopadá, i na ní se nakonec usměje štěstí a její život začne být velmi příjemný.

Knihu si přečtěte, hlavně pokud si chcete přečíst nenáročnou knihu kde nebudete muset přemýšlet. Kniha se poměrně rychle zvládne přečíst a hodně se toho opět dozvíte. Šedé tóny jsou pro mě stále číslo jedna.