Cena Hugo? Vážně?

recenze

Skleník (2007) / Estyr
Skleník

Tohle že získalo cenu Hugo? Tu už taky rozdávají každému, jako nobelovku za mír. :D

Ale začínat se má pozitivně a tak se vrhněme na pozitiva. Musím vyzdvihnout fantasii autora. Svět, který v knize představil je úžasný a jedná se o něco zcela ojedinělého. Jak ve světech sci-fi, tak ve světech fantasy by šlo velmi těžko najít bizarnější svět. Bohužel to s tou fantasii místy přehání a místy zase zoufale chybí.

Některé věci jsou v tomto světě zcela nelogické a popírají veškeré přírodní zákony. Kupříkladu lidi, kteří jsou tak hloupí, že si nejsou schopni uvědomit čas a tak mohou cestovat časem. Obří pavoukovité rostliny, které se nějak dostaly až na Měsíc, odkud natáhly své sítě, po kterých šplhají mezi Zemí a Měsícem. Na Měsíci se dá zcela normálně žít, protože ty rostliny sebou přinesly i nějaký ten kyslík. Autor neřeší, že Měsíc nemá gravitaci, která by tu atmosféru udržela, panují tam velmi extrémní teploty a nemá magnetické pole, které by chránilo živé bytosti před vesmírnou radiací. Odehrává se to v době, kdy se Slunce mění v novu a to je cca za 4 miliardy let. Jenže v té době by už na Zemi žádný život být nemohl, natož žít ještě lidé (i když změnění). Země bude vypadat jako dnešní Merkur. A rozhodně by nemohly zůstat fungující stroje nebo nerozpadlé skříně v bytech dávných lidí. A takových věcí, u kterých zůstává rozum stát je tam velká spousta. Nejblbější mi přišlo odhalení, že my lidé nejsme vlastně lidé, ale naše vědomí jsou houby, které prorostly do mozků savců. Prostě mi přijde, že si autor řekl: „Je to sci-fi, takže mi projde každá kravina.“

Kde fantasie naopak chybí je příběh. V podstatě se jen lidi perou s kytkama. To je všechno. Nemá to žádnou hloubku, ani gradaci. Hlavní hrdinové jsou unášeni vnějšími okolnostmi a jen na ně pasivně reagují. A za zcela stupidní a bez fantasie považuji závěr. SPOILER!!! Jednak jednou přeměna Slunce v novu začala a tedy svět zanikne velmi brzy a najednou mají ještě generace. Ale i tak. Hlavní hrdina s rodinou včetně malého syna, má šanci dostat se na jiný svět, kterému nehrozí zkáza a on prohlásí, že má cestování dost a raději zůstane. WTF?!!! Konečně mohlo dojít k nějakému zásadnímu zvratu. Lidstvo se dostane na jinou planetu a ono nic. Jen tak. Mně se nikam nechce, raději nechám svoji rodinu umřít. (pomíjím, jak by se velká kytka ovládaná myslící houbou mohla dostat k jiným světům. Rychlost světa překročí asi těžko, takže by tam letěla tisíce let.) Spoustu věcí tam nedává ani trochu smyslu. Konec SPOILERU!

Ale když už kritizuji, tak bych měl taky říci, jak by to mělo vypadat. Svět bych nechal, jen bych ho nemusel dávat do fáze zániku Slunce, což je prostě nesmysl (v té době už tu žádný život 3 mld. let nebude) a zasadil bych do doby za pár set tisíc, možná pár milionů let do budoucnosti. Zemi jako v knize pokrývá prales, ve kterém vládnou rostliny a lidé se přizpůsobili životu v něm. Začátek může proběhnout stejně až na tu cestu na měsíc. Gren udělá nějakou botu, je vyloučen ze skupiny. Ta holka jde s ním. Nakazí se houbou (i když se mi to moc nelíbí, tak je třeba, aby nějak začal být zvídavější a začal pátrat) a vydává se do spodních pater lesa, aby odhalil, co se tam skrývá a jak došlo k pádu lidstva. Našel by trosky měst a v jednom z nich i vstup do podzemního komplexu. (díky rostlinám na povrchu by nedocházelo k erozi a tak by se zachoval.)Tam by zjistil, že si lidstvo hrálo na boha a experimentovalo s geny rostlin, aby rychleji rostly, snadněji se přizpůsobovaly prostředí. (prostě větší odolnost a rychlejší evoluce) aby je mohli použít pro kolonizaci jiných planet. Jenomže to bylo úspěšnější, než čekali a tak rostliny začali lidstvo válcovat. Mohli vytvořit třeba nějaký patogen, který vylepšuje flóru, ale na faunu působí negativně. (samozřejmě ten negativní účinek by byl nezáměrný) Takže zatímco by lidstvo vymíralo na pandemii, tak by rostliny zažívaly nebývalý rozvoj a tak by nakonec zvítězily nad člověkem a lidí by přežilo jen pár a bez přístupu k technice by se vrátili „na stromy“. Zjistil by, že lidstvo mělo připravené kolonizační lodě a vyhlídnutou i nějakou planetu. Byly by třeba na pólu nebo na nějaké podvodní základně. A jelikož by to byla velmi vyspělá technika, tak by aspoň jedna zůstala funkční do dnešních dnů. (nebo by byly na Měsíci a oni by museli sehnat prostředek na přepravu ze Země na měsíc.) Cestou by se k nim přidalo několik dalších skupin lidí, takže na místo dorazilo pár set lidí a vydali se na mnohem bezpečnější svět. V tom podzemním komplexu by mohli narazit třeba na funkčního robota, který by jim byl pomocníkem a průvodcem.

Vím, že to není nic moc, ale pořád lepší, než to, co bylo v knize.

Komentáře (0)