Budoucnost našeho světa

recenze

Budoucnost - 50 myšlenek, které musíte znát (2014) / Boboking
Budoucnost - 50 myšlenek, které musíte znát

Nejslavnější vědec Albert Einstein sice řekl: „Nikdy nemyslím na budoucnost. Přijde i tak dost brzy.“, ovšem autor knihy „Budoucnost – 50 myšlenek, které musíte znát“ se spíše držel výroku nejslavnějšího komika Charlie Chaplina, jež naopak říkal: „Zajímám se o budoucnost, protože v ní hodlám strávit zbytek života.“ V knize nenajdete, kdy potkáte svoji osudovou lásku, či jestli v budoucnu vyhrajete jackpot sportky, ale předkládá futurologické vize toho, co nás a vlastně celou lidskou společnost pravděpodobně čeká v nejbližších desetiletích, možná už i letech.
Padesát témat, o kterých se dneska často mluví, a pravděpodobně o mnohých z nich jste už sami uvažovali.

Naše stále silnější propojování s technologiemi, které vytváří orwellovský všudypřítomný dohled nějakého velkého bratra. S tím spojená digitalizace politiky, kdy snad volby přes internet a smartphony opět přitáhnou větší množství lidí k zájmu o lokální či globální politiku. S tím i třeba nástup kybernetických a dronových válek. Ono bleskové zabíjení pomocí bezpilotních zbraní, jak už to známe dneska z Afghánistánu či Perského zálivu, ale v mnohem větším měřítku (západní lidé už totiž nemají příliš ochoty umírat pro vlastenecké či politické ideály). K tomu má blízko technologie avatarů, kteří se možná stanou součástí našich životů, nejen tedy postavy z sci-fi filmů.

Prostě jasně zde autor poukazuje na jev, který je citovaný v knize: „Přechod od atomů k bitům je nevratný a nezastavitelný.“
Kniha je koncipována v moderním stylu jakoby napodobující wikipediovská hesla.

Každá kapitola má nadepsané rozšiřující heslo (městská krajina, regenerativní medicína, vesmírná turistika atd.), je doplněna jedním až dvěma citáty význačných osobností z oboru, ve speciálních textových polích je podrobněji vysvětlen nejzajímavější termín atd. Na spodku listu je pak zajímavá tzv. časová osa, na které autor vyznačil přelomové roky v nejbližších letech, ve kterých dojde k nejdůležitějším změnám v daném tématu. A tak v roce 2022 bude na světě nejbohatší firma, která vlastně nic nevyrábí a o šest let později už podle něj o klasické knize nebude ani řeči, a existovat budou pouze virtuální knihovny.

Jak technologie neuvěřitelně postupují vpřed, lze vidět i v této knize, která byla vydána „už“ v roce 2012. Například se v ní píše, že v budoucnosti smartphony (chytré telefony) budou zabezpečeny snímačem otisků prstů, budou měřit náš krevní tlak a tep, a tak hlídat i zdraví. Což od letoška nové modely fy. Samsungu už dělají.

Kniha patří do velmi čtivé a zajímavé série „50 myšlenek, které musíte znát“, ve které už vyšlo mnoho dalších zajímavých témat, jako fyzika, matematika, digitální svět atd. Vydává nakl. Slovart.

Komentáře (1)

Přidat komentář

Lector
15.09.2014

Recenze literatury faktu a populárně naučné literatury mi na DK chybí a děkuji za tento příspěvek. Četl jsem z této série "Matematiku" a nezklamalo mě to.