Budou tu s námi i v budoucnu

recenze

Kacířka (2016) 4 z 5 / Jack333
Kacířka

Síla vlastního přesvědčení někdy prostě nemůže stačit proti těm, jejichž omezenost a rigidita strnula na jednom místě. Čím více se člověk snaží změnit jejich názor a postoje, tím více naráží do silné a vysoké zdi kolem nich.

Tento neustálý boj svádí Ayaan Hirsi Ali, která líčí svůj životní příběh ve své další knize, která byla nyní přeložena do češtiny. Bývalá muslimka, která opustila islám, se snaží změnit pohled na toto náboženství a iniciovat určitou reformu, kterou by nutně potřebovalo. Jenže každá víra ke své reformě musí dospět a přispět k ní mohou pouze ti, kteří ji praktikují.

Na jednu stranu jsem pronikl do kořenů islámu, na který se snaží autorka pohlížet objektivně i jistým zabarvením z vlastních názorů, protože vyučuje politologii a byla zvolena do nizozemského parlamentu; na druhý pohled jsem z toho silně skeptický a vyveden z míry, že ve světě je stále ještě využíváno právo šarí’a a džihád, tedy svatá válka, jež se zneužívá pro rozpuk terorismu.

Tolerantní Západ teď čeká těžká zkouška, která by mohla přinést umírněné „mekkánské“ muslimy a postupně vytlačit muslimy „medínské“, jak je sama Ayaan nazývá. Obdivuji ji, že dokáže za svými názory stát a prezentovat je dále, vždyť donedávna žila v opevněném bytě s neustálou ochrankou. Snad ji síla neopustí a dočká se toho, v co doufá a věří.

Ti z vás, kdo se označují za liberály, musí pochopit, že v ohrožení je právě váš způsob života. Tím, že mě zbavíte práva mluvit svobodně, ohrožujete své vlastní právo v budoucnosti. Spolčujete se s islamisty na vlastní riziko a na vlastní riziko také tolerujete jejich netoleranci.

V mešitách, ulicích i za zdmi našich domovů jsem viděla, jak etablované vůdce, kteří zdůrazňovali význam dodržování rituálů, modliteb, půstů i poutí – tedy lidí, jež jsem nazvala mekkánskými muslimy – nahrazují charismatičtí a plamenní imámové nového typu, inspirovaní dobou, již Muhammad strávil v Medíně, kteří vybízejí k akci a dokonce i k násilí proti odpůrcům islámu – proti židům, „bezvěrcům“, ba i muslimům, zanedbávajícím své povinnosti či poručující přímá pravidla práva šarí’a. Tak jsem se stala svědkem rozmachu politické ideologie zabalené do náboženství.

Zasáhnout a nepustit. Lidský osud na pozadí konfliktu, který v dnešní době nabírá na síle. Ač se s ním náš národ zatím nepotýká, určitě nás to v budoucnu nemine, protože Česká republika se nachází v srdci staré Evropy. Dostal jsem nový pohled na problematiku islámu jako takového, který předkládá i možná východiska změny. Jak to ale ve skutečnosti za pár let dopadne, nikdo neví. Doufám a věřím, že i islám čekají změny, možná ne tak razantní, ale nastanou. Doporučuji tuto knihu nejen odpůrcům, zastáncům, ale především i učitelům základů společenských věd, kteří si snadno rozšíří své základy v tomto náboženství.