Budete mít co dělat, aby vám čelist nespadla překvapením

recenze

Říjnový seznam (2015) 4 z 5 / Boboking
Říjnový seznam

„Myslíte si, že vás už Deaver nemůže překvapit? Může. Touto knihou.“: to je napsáno na zadní straně knihy a je nutno podotknout, že nakladatel má pravdu. A to překvapení není jen v tom, že kniha nepatří do série se slavným kvadruplegickým vyšetřovatelem Lincolnem Rhymem, jednou z nejpopulárnějších postav v současném světě detektivek a thrillerů. To překvapení je naznačeno už na obálce prostou větou: „Krimiromán psaný od konce k začátku“.

Kniha je skutečně psaná pozpátku, není to tedy myšleno, že pouze znáte zločin a zločince, a teď se očima vyšetřovatele vydáváme „pozpátku“ k pachateli. Kniha skutečně začíná kapitolou 36 a my jako čtenáři se posunujeme až ke kapitole 1, předmluvě a titulní straně. Jak už autor napsal v doslovu, tedy pardon, vlastně v předmluvě, myšlenka porušeného běhu času ho lákala dlouho, a proč by nešlo „napsat pozpátku vyprávěný příběh plný napětí, překvapení a dějových zvratů“.

Příběh začíná, či končí, závisí na vašem pohledu, v jednom bytě v Manhattanu, kde zoufalá Gabriela čeká na příchod vyjednávačů, nejlépe i s její malou dcerkou, kterou má v rukou šílený únosce. Ten chce kromě půl milionového „odškodnění“ i tajemný Říjnový seznam, o kterém nikdo neví, co vlastně je, ale jak to vypadá, má neskutečnou hodnotu. Že konec šťastný asi moc nebude, je patrno už po přečtení záložky knihy. Ale v tom je to kouzlo, závěr není tajemstvím, protože to záhadné je vlastně proti proudu času, tedy začátek. A jak se to velmistrovi žánru podařilo? Jako vždy výborně. Kniha skutečně nepostrádá ani kapku z napětí a zvratů, jaké známe nejen z jeho rhymovek. Jen prostě nás nenutí otáčet stránku za stránkou to, co se ze situace vyvrbí, ale proč k té situaci vůbec došlo.

Jestli vás nezvyklá stavba příběhu trochu „straší“, věřte, že si žádném případě nemusíte dělat starosti. To co u Deavera čekáte, nebo co jako možný „deaverovský začátečník“ očekáváte, to vše dostane v té pořádné, napínavé porci. A co se týče dějových zvratů a překvapení, tak „Říjnový seznam“ v tom předčí i mnohé z rhymovek. V závěru (tedy začátku) budete muset co dělat, aby vám nepadla čelist překvapením.

Z anglického originálu „The October List“ (2013) přeložil pro nakl. Domino Dalibor Míček.