Brilantná Agatha Christie

recenze

Svedok obžaloby (11 povídek) (2017) / susannes
Svedok obžaloby (11 povídek)

Nová Agatha Christie! Tentoraz formou milých poviedok. Spisovateľka, ktorá sa nikdy nezunuje. Spisovateľka, ktorú odmietalo jedno vydavateľstvo za druhým – až sa napokon stala kráľovnou detektívneho žánru…

Problém s Agathou Christie je len jeden: rýchlo chcete byť na konci, ale nechcete, aby ten koniec prišiel. Svedok obžaloby v tomto ohľade istým spôsobom prichádza na pomoc. Je to súbor jedenástich poviedok plných rozporuplných postáv, pričom v tej poslednej sa stretneme aj s obľúbeným Herculom Poirotom.

„Do salóna vošiel územčistý mužíček v dokonalom večernom obleku, s vajcovitou hlavou a neprehliadnuteľnými výstrednými fúzmi. Na prvý pohľad cudzinec. S rozžiarenými očkami vykročil k pani Lytcham Rochovej.“

Poviedka je krátky žáner a poskytuje tak len málo priestoru pre rozohratie zápletky či osudov postáv. Práve preto je Agatha Christie právom titulovaná kráľovnou detektívneho žánru, pretože aj na pár stranách dokáže napísať pútavé a zamotané príbehy živých postáv. Nemusíte lúskať zhruba dvesto strán, kým sa dostanete k vyvrcholeniu, a pritom ani napriek zhusteným faktom nedokážete zistiť, kto je vinník. Poviedky nepatria k mojim obľúbeným formám epických žánrov, no pri Agathe Christie mi to vôbec neprekáža. Je priam obdivuhodné, koľko zápletiek dokázala za svoj spisovateľský život vyprodukovať. Mala totiž vynikajúci pozorovací talent.

„Zagánil na písací stroj.
„Na čo si mi vlastne? Celé predpoludnie ťa hypnotizuje a je mi to figu platné. Autor má čerpať zo života, počuješ?“

Ústrednou poviedkou je, prirodzene, Svedok obžaloby. Nasledujú Červené svetlo, Štvrtý muž, SOS, Rádio, Záhada modrej vázy, Pieseň za šesták, Dobrodružstvo pána Eastwooda, Slávičie hniezdo, Nehoda a Druhý gong.

Poviedky plné mysticizmu, spiritualizmu, záhadných i očakávaných úmrtí, ziskuchtivosti, vášne, šialencov, ktorí možno nie sú až takí šialení. Knižka ako stvorená na dlhé večery, ktoré k nám prichádzajú. Sú napínavé a vy môžete riešiť prípady spolu s hlavnými hrdinami, ktoré sa rýchlo a nečakane rozuzlia....