Brad a jeho parťáci

recenze

Mazaný medvídek (2012) 5 z 5 / Marichen
Mazaný medvídek

Bývalý elitní detektiv žijící v San Diegu, John J. Lamb (nar. 1955 v USA), se ze zdravotních důvodů dostává roku 1997 do předčasné penze a začíná rozvíjet svého koníčka - psaní knih s kriminální zápletkou. V jeho knihách se ústředními postavami stávají autorem zbožňovaní a historicky cenní medvídci. John J. Lamb vede ve Virginii se svou ženou poklidný a jistě i pohodový život, který je obklopený tím, co je oba činí šťastnými – medvídky. Tato skutečnost se zřetelně odráží i v jeho příbězích, které jsou z určité části autobiografické.

Hlavní postavou příběhu je bývalý detektiv Brad Lyon, který se společně se svou ženou Ashleigh věnuje tvorbě a sbírání plyšových medvídků. Jedné teplé květnové noci je jejich venkovské sídlo přepadeno neznámým ozbrojeným lupičem, který po Bradovi bez skrupulí vystřelí (naštěstí neúspěšně). Terčem zájmu však nebyla běžná loupež, nýbrž zneuctění a poničení cenné sbírky medvídků a krádež jednoho z nejcennějších medvídků - Farnella Alpha, kterého Brad věnoval své ženě k významnému výročí svatby. Oba tuto ztrátu nesou těžce, a proto tento fakt přivádí Brada na myšlenku, že lupič měl enormní zájem poškodit oba na jejich nejzranitelnějším místě.

Na místo činu ihned po nahlášení loupeže přijíždí policejní hlídka v čele s šerifkou Tinou Barronovou - rodinnou přítelkyní a členkou klubu historických medvídků.

Po pár dnech se situace opět dostává do zaběhnutých kolejí. Tinino vyšetřování loupeže vázne i díky tomu, že lupič použil ochranné rukavice. Avšak relativně tiché vody poklidného žití na venkově naruší násilná smrt ředitele zdejšího musea, Franklina Merrita, kterého Brad objeví…

Mezi hlavní podezřelé se řadí ředitelova žena Marie, milenka Julie, trio japonských gangsterů (členů jakuzy) a hrstka dalších, kteří však postupně vypadávají ze hry. Brad postupně shromažďuje fakta a dává si loupež v jeho domě a smrt ředitele musea do přímé souvislosti.

Ota se trpce usmál. „Podívejte se na nás. Dva staří valečníci se baví o medvídcích. Spousta lidí si myslí, že taková záliba v hračkách je dětinská.“
(citace z knihy str.121)

Brad používá při vyšetřování duchaplný vtip, mnohdy přechází až v ironii, čímž častokrát zakrývá své rozpaky. Mnohdy má tendenci až příliš zabřednout do detailů vyšetřování, což je dáno jeho předchozím zaměstnáním. Příběh je navíc plný neutuchající lásky k Ash, který je prosycen jemným sexuálním jiskřením mezi ústřední manželskou dvojicí.

Kniha Mazaný medvídek čtenáře nezaujme jen svým neobvyklým, humorným a až dětinsky znějícím názvem, ale především i dobře napsaným detektivním příběhem. Spisovatel se zde „mazaně“, s použitím různých kliček a polopravd, kousek po kousíčku dostává k odhalení zapeklitého případu, a to až ke zdárnému konci vyšetřování.

Příjemnou kulisu knihy podtrhuje teplé klima této Panenské země, Virginie.

Dá se s jistotou předpokládat, že Mr. Lamb alias Brad nás do budoucna bude(ou) nadále zásobovat nejen informacemi a technologickými postupy při výrobě plyšových miláčků, ale i dobrými detektivními příběhy.