Temná pavučina

recenze

Temná pavučina (2013) / Marichen
Temná pavučina
Benjamin B L A C K

Temná pavučina

Autor píšící pod pseudonymem Benjamin Black (1945), vlastnim jménem John Barvill, nás velmi poutavě zanese do poloviny minulého století, a to do Dublinu.
Jako i v jeho předešlé detektivní tvorbě příběh doprovází postava vyšetřujícího inspektora Hacketta a jeho přítele patologa Dr. Quirka.
K zinscenované sebevraždě magnáta a mecenáše Richarda Jewella, alias Diamantového Jacka, přijíždí inspektor Hackett a doktor Quirk. Oběma je ihned nadmíru zřejmé, že se jedná o chladnokrevnou vraždu.
Děj knihy vás přitáhne specifickým pátráním na vlastní triko Dr. Quirkem. Souběžně s vyšetřováním se v příběhu prolína jeho soukromý život – složitý znovunalezený vztah s dcerou Phoebe, milostný a nebezpečný poměr s chotí zesnulého - krásnou a tajemnou Francouzkou Francois. Dále se v příběhu objevují další hlavní postavy a to Quirkův spolupracovník patolog David Sinclair, sestra zavražděného - psychicky labilní Danny (Denise) Jewellová a znepřátelený klan rodiny Summerů.
Náhlý zlom ve vyšetřování je Quirkova návštěva sirotčince Svatého Kryštofa, kde se od otce Ambrosiuse dozvídá o společenství Přátel Svatého Kryštofa.
Po výslechu cynického Teddyho Summera začíná v případu být mnohem jasněji.
Dr.Quirke se vrací ze své kratičké návštěvy Francie, kde se setkává s Francois, zpět do Dublinu a dozvídá se od inspektora Hacketta o přeložení otce Ambrosia a dalších „dohodách“.
Ano, pomyslel si, věděl jsem to, a přesto jsem s tebou šel a překročil hranice temnoty.
(citace z knihy str. 260)
Kniha Temná pavučina mě uchvátila a řekla bych i mile překvapila neočekávaným závěrem.
K tomuto zajimavému detektivnímu příběhu mám pouze jednu výhradu a tou je neutuchající pocit vlastní beztrestnosti osob z vyšší společnosti a nemorální praktiky pod rouškou moci církve.
Osobně považuji za svůj mírný nedostatek skutečnost, že jsem dosud nebyla seznámena se spisovatelovou předešlou tvorbou. Ne že by příběhy na sebe přímo navazovaly, ale jistě bych lépe pochopila Quirkův citový chlad a jeho složité rodinné poměry. Určitě tak však učiním nyní a začnu knihou Anatomie strachu.

Komentáře (0)

kniha Temná pavučina recenze