Bij se za spravedlnost

recenze

7 dní (2016) 5 z 5 / Jack333
7 dní

Sedm dní. Ani o den navíc. Není to mnoho, ani málo, proto aby člověk mohl přijít dané věci na kloub. Navíc když lidé ze stejné branže jsou fyzicky zraňováni neznámým pachatelem, který si nebre servítky. Buď to vyřešíte anebo budete trpět.

Váhy osudu si zase hrají, vždyť to vypadalo, že konečně se vše pohne správným směrem a ony se rozhodly znovu jinak. Vypadá to, že osobní život Bennyho Griessela musí stranou. Je tu k vyřešení případ, který je hodný opravdu jen pro Útvar pro vyšetřování závažných zločinů, který nikdo nenazývá jinak než Jestřáby. Podaří se mu osvětlit příběh ubodané právničky Sloetové?

Všechno je dokonale zamotané, nečekal jsem, že bych opravdu neměl ponětí, kdo to vlastně mohl udělat a proč; a my na to hledíme ještě z pohledu obou barikád, hlavního vyšetřujícího i toho, kdo chce, aby bylo se vším zadostiučiněno. Přímo dokonalé. Snadno se do nich vžijete a zároveň i chápete střelce Šalamouna, jak se vyjadřuje, proč zraňuje policisty, apod.

Moc úplatků, znaky rasismu, pozůstatek komunismu a problémy slavných, co víc si přát k propojení se smrtí toho, kdo na něco přišel a musel být odstraněn. Psychologicky dostačující, obsahově tak akorát. Snad bych se více zaměřil na postavy černochů v protikladu s bělochy, i když už tu něco podobného v minulosti bylo. Ale stále to žije a jen tak neumře.

Dvanáct čtyřicet tři.
Cítil napětí a snažil se před ním utéct pohledem z okna. Naposledy tady byl před čtyřmi lety. Všechno se změnilo – letiště, dálnice, předměstí i finanční čtvrť. Všude se staví.
Ale tohle je Johannesburg. Ten se pořád mění. Tady nikdy nepřestávají stavět a stěhovat. Právě to se mu na tomhle místě vždycky líbilo. Pulzuje to tady energií, kterou cítíte, vidíte i slyšíte. Všichni spěchají, mají svůj cíl, drží si naději na úspěch.
Jak má člověk vyslýchat bývalého agenta KGB? Mazaného, zkušeného, který všechno viděl, zná každou používanou techniku?

Jihoafrický autor píšící ze své domoviny kriminální příběhy je mi už nějakou dobu známý, a proto na něj nedám dopustit. Každé jeho nové dílo stojí za to, abych se do něj ponořil, sžil se s hlavním detektivem, který to nemá jednoduché, a užíval si každou možnou chvilku, která mi je k dispozici. Nemůžu se nabažit prostředím, které je nám tak vzdálené a přitom něčím tak blízké. Snad se brzy dočkáme dalšího z těchto příběhů v českém jazyce, tentokrát by to měla být Kobra ;). Přesto Deon Meyer nijak nezahálí a nyní dokončuje nový román, který má v zahraničí vyjít na podzim letošního roku. Tak ať má nadále spokojené čtenáře, protože si to zaslouží.