Betty MacDonaldová pro chlapy aneb jak si z každé katastrofy udělat radostnou událost

recenze

Partitura pro srdce (2010) 5 z 5 / hasa
Partitura pro srdce

Zdeněk Hanka, Partitura pro srdce
Knížka Zdeňka Hanky Partitura pro srdce může sice svým titulem v první chvíli evokovat, že jde o milostný román, životopisné drama hudebníka, případně o strhující novelu ze života věhlasného kardiochirurga, ani jedno však není pravda. A přitom i tohle v ní je.
Jak napovídá Databáze knih spisovatel Zdeněk Hanka, po studiu medicíny pracoval jako novorozenecký lékař, později přijal místo ředitele zdravotnického zařízení, vyučoval na zdravotnické škole, Lékařské fakultě UK a byl členem redakční rady populárního časopisu pro zdravý životní styl. Okolnosti ho v roce 1999 zavedly do Kanady.
Tolik krátká nápověda o autorovi. Strhující příběh lékaře, který do Kanady odešel ne za lepším bydlem, ani pro lepší uplatnění a rozvinutí se v oboru, ale doslova v ohrožení vlastního života a hlavně uchránění své rodiny, je učebnicí pro všechny drsňáky. A moc dobrou učebnicí. Naše vlastní těžce zkoušené osudy nám budou ve srovnání s peripetiemi hrdiny připadat jako veselé příběhy z natáčení. Jeho popisům profesí, míst ke spánku a zkoušek, kterými prošel, se nám nebude chtít ani věřit, a přitom je slupneme jedním dechem. Napínavé, vtipné, ale i poučné a hodně k zamyšlení. Zamyšlení nad tím, kdo z nás by to vydržel, kdo by vytrval a hrbolatými pěšinkami si to s tím příslovečným štěstím, které si hrdina vytahuje z rukávu v těch nejnepatřičnějších situacích, doputoval ke svému obzoru.
A poselství nakonec? Síla charakteru a srdce, protože slovy autora – bez Srdce se nedá Žít. A tak to funguje.

Partitura pro srdce Partitura pro srdce Zdeněk Hanka

Příběh úspěšného lékaře, který je donucen k odchodu do Kanady, opustí sice skalpel, ale ne víru v sebe sama. "Sám sebe člověk pozná ve chvíli, kdy je donucen stát na okraji, dívat se do očí hrozbě. Nikde nejsou otěže, které by moh... více