Až příliš reálná past

recenze

Past (2013) / evasamankova
Až příliš reálná past
Finský spisovatel Marko Leino ve svém románu Past poodhaluje neúprosný svět pašeráctví drog. Najdeme tu hlavy gangu, obyčejné přisluhovače plnící rozkazy i policejní vyšetřovatele. Ti všichni se ocitají v pasti. Někteří vlastní vinou, jiní proti své vůli a ti ostatní o tom zatím nevědí.

Drogy jsou v dnešním světě velmi žádaným zbožím, kolem kterého se točí velké balíky peněz. Drogová mafie musí vypracovat dokonalý plán jejich pašování a "zaháčkovat" ty správné osoby. Někdy to ale neběží tak, jak má a leccos se zadrhne.

V tomto konkrétním případě je to uvěznění finského šéfa podsvětí Sundströma, který právě rozjednal nový byznys. Estonské drogové dodavatele chce nahradit ruskými. První zásilka heroinu z Ruska do Finska a Švédska je už dohodnuta, chybí jen přesné datum.

Obviněný Sundström z vězení pověří dalším řízením obchodu svoji pravou ruku Turunena. Ten ucítí velkou příležitost a jeho nabubřelé ego a hamižnost mu velí vymyslet vlastní plán. Rozhodne se svého šéfa podrazit.

Chce dostat zásilku heroinu do země, záhy ji "ztratit" a jako viníka označit Sundströma a jeho estonskou partu. A sám pak pěkně v tichosti drogy prodat a ztratit se i s penězi. Jenže Turunen není jediný, kdo má podobný nápad. Jak může skončit obchod, ve kterém touží podrazit každý každého?

Samotná drogová akce, nazvaná Troika, se spouští až ve druhé polovině knihy. V té první autor pečlivě připravuje půdu pro její průběh a velký prostor dostávají postavy, které se jí budou účastnit. Jednou z nich je vyšetřovatel protidrogového policejního oddělení Viitasalo, který kromě pracovních záležitostí řeší i ty soukromé. Nejenže skrývá kostlivce ve skříni souvisejícího se Sundströmem, ale navíc jeho manželství zrovna prochází vážnou krizí.

Pak je tu třeba mladý chlapec Vesa, který s drogami nechce mít nic společného. Podsvětí ho ale začalo vydírat kvůli jeho otci a Vesa je tak nucený odpracovat otcův dluh. Přesto doufá, že se z toho brzy dostane a povede normální život s dívkou, do které se právě zamiloval.

Past je velmi děsivý thriller. Děsivý proto, že zcela reálně ukazuje nekompromisní svět drog. Svět, kde vládne krutost, touha po velkých obchodech, obřích výdělcích, a kde všechno ostatní je bezvýznamné. Svět, kde lidský život nemá ani tu nejmenší hodnotu a malé děti jsou brány jen jako budoucí zákazníci.

Marko Leino napsal velmi kvalitní thriller, kterému nechybí napětí, promyšlená zápletka a nepředvídatelný děj i konec. Po celou dobu je nemožné odhadnout, kdo další vstoupí do hry s vlastním nápadem a zamíchá tak dějem. Autor si velmi dobře pohrál s profily jednotlivých postav, z nichž většinu spojuje jedno jediné - víra ve světlejší budoucnost. Můžou ale lepší zítřky skutečně přijít nebo je to jen utopie?

Past je krutá, deprimující, místy krvavá a občas i velmi vtipná. A rozhodně stojí za přečtení. Ať už kvůli napínavému příběhu, nebo pro mrazivou realitu, kterou odhaluje.

Komentáře (0)

kniha Past recenze