Američtí bohové – Bohové jak je (ne)znáte

recenze

Američtí bohové (2001) / čemijka
Američtí bohové

Na stránkách Amerických bohů nám bude dovoleno nahlédnut, na pozadí putování po mapě Ameriky, do „zákulisí“ a podstaty vlastního božského bytí.

Představte si, že někdo vezme všechny Bohy světa, jenž si lidé vymysleli nebo v myšlenkách přenesli kamkoliv se stěhovali, zatřepe jimi a zanechá na zemi. Samotné. Opuštěné. Jak se o sebe sami postarají, když už v ně téměř nikdo nevěří? Do tohoto světa se dostává propuštěný vězeň Stín, který se ještě nestačí vzpamatovat z tragické smrti své manželky a už dostává nabídku pracovat pro tajemného pana Středu. Díky Středovým plánům na verbování „svých lidí“, se Stín setkává s podivnými a ještě podivnějšími lidmi, kteří nejsou na první pohled takoví, jak by se mohlo zdát. Vše se ovšem začíná schylovat k nevyhnutelné bitvě mezi minulostí a současností, mezi tradičními bohy a bohy moderní - stvořené konzumním světem. Stín si bude muset vybrat, na kterou stranu se přidá.

Kniha nás vede cestičkami podvodu, iluzí i falše a to nejen v podobě Stínových triků s mizejícími mincemi, které se vám najednou objeví za uchem. Dokonalé městečko se spokojenými obyvateli není úplně tak dokonalé, mrtvá žena zatahá za nitky příběhu, i když je mrtvá a lidé mohou mít více tváří, jako může jedna tvář patřit více lidem.

Postavy nesou zvláštní charakteristická jména, což pro zběhlé Gaimanovy čtenáře už nemusí být žádným překvapením. U Gaimana nejsou jména postav jednoduše nahodilá, něco znamenají a u Amerických bohů to platí dvojnásob. Proto se nemůžeme divit, že kromě Stína a pana Středy se setkáme také s panem Městem, panem Světem nebo půvabnou Easter, kteří svými činy potvrzují, že jsou nazýváni těmi správnými jmény.

Přestože většinou vnímáme příběh prostřednictvím Stína, v poslední třetině díla dostávají prostor pro svůj pohled na věc i další aktéři a tak příběh získává větší spád. Hledisko se rozšiřuje a získáváme vícevrstnaté pojetí. Toho autor docílil i zapojením (pomocí rámcové kompozice) příběhů o lidech z různých koutů světa, věřících v různé bohy a vedoucí „boj“ za udržení své víry. Tím tak dochází i k retardaci hlavního děje a udržování čtenáře v napětí.

Občasné exploze vulgarismů a naturální až surové mluvy (jež mají svojí funkci), místa mezi nebem a zemí, božská chamtivost, uctívání, víra i životní nejistota, to jsou Američtí bohové.