Ako sa (ne)zamilovať do Karla Havlíčka Borovského

recenze

Národní opruzení (2023) 5 z 5 / Besa
Národní opruzení

Na túto knihu som narazila náhodou, upútala ma obálka a názov. Môžem povedať, že som viac ako príjemne prekvapená.
Dej sa odohráva v Česku 19.storočia, hlavnými aktérmi sú literáti a národní buditelia ako Karel Havlíček Borovský, Božena Němcová, Josef Kajetán Tyl a Jan Neruda. Tu sa podobnosť s realitou končí. Nastupuje príbeh celkom fiktívny, detektívny s prvkami nadprirodzena a krásnym inteligentným humorom. Nádhera. Toto,čo opisujem, silno pripomína historickú fantasy, až na to, že tu je tých fantasy prvkov pomenej, skôr by som povedala,že fantasy len išlo okolo. A veľmi jemne pri tom nastupovalo na špičky.
Detektívnu zápletku predstavujú tajomné vraždy, ktoré sa v Prahe dejú,a ktoré sa snaží vyriešiť mladý Neruda, ktorý je v čase nášho príbehu ešte chlapec.
Romantickú líniu zase obstaráva Karel Havlíček Borovský, charizmatický fešák, ktorý ukradne nejedno ženské srdce.
Kniha je možno príliš útla, má len 176 strán, je na zváženie, či by tento skvelý námet nestál za 500 stranový román ale zase je svižný, svieži a veľmi vtipný.

Národní opruzení Národní opruzení Karolína Zoe Meixnerová

Fiktivní detektivka s romantickou zápletkou postavená na historických událostech českého národního obrození. Jak přesně probíhalo národní obrození? To netuším! Ale představuji si ho jako Národní opruzení – smyšlený příběh, kd... více