Absolutní miláček

recenze

Absolutní miláček (2019) 4 z 5 / evasamankova
Absolutní miláček

Láska má nespočet podob. Dá se prožívat na mnoho způsobů. Každá je jiná, každá je specifická. Většinou povznáší, hřeje i naplňuje. Někomu přináší veškerý smysl bytí, jinému srazí vaz. Tak, jako bývá láska krásná, může být i zvrhlá, odporná a deformující…

Téma odpudivé a patologické lásky zvolil pro svou prozaickou prvotinu americký autor Gabriel Tallent. Román, který u nás v překladu vydalo nakladatelství Odeon, nese název Absolutní miláček.

Tato kniha zavádí čtenáře do Kalifornie, do neudržovaného a chátrajícího domu, na samotu obklopenou lesy a poli, ležící blízko mořského pobřeží. Právě tady žije čtrnáctiletá Turtle a její otec Martin, který po tragické smrti manželky vychovává dceru sám. A že to není standardní výchova, poznává čtenář ihned.

S každou otočenou stránkou sílí nechuť, odpor a smutek. Martin, posedlý myšlenkou konce světa, se na něj připravuje už mnoho let. Dceru naučil zacházet se všemi možnými druhy střelných zbraní. Což je jen část jeho výchovy. Dceru nepřetržitě deptá jak psychicky, tak fyzicky.

Turtle jako podivínský samotář se od svých spolužáků nemůže odlišovat víc. Nejraději se toulá okolní přírodou, často až na hranici svých fyzických sil. Martina přes jeho občasnou krutost naplno zbožňuje. Otce vnímá jako toho, kdo ji chrání, učí, miluje ji. Navzdory tolika jejím chybám, navzdory její vlastní bezcennosti, hlouposti a odpornosti - jak sama sebe vnímá. Navyklý vzorec výchovy přijde dívce „normální“, protože nikdy nepoznala nic jiného.

Turtle v knize vystupuje pod třemi jmény, což zpočátku může být pro čtenáře poněkud matoucí. Její vlastní jméno je Julia, ona ho však nesnáší a raději používá „želví“ jméno Turtle. Její otec ji zase oslovuje Kibble.

Rozervaná duše mladé dívky je křehká, zranitelná, vyděšená, na straně druhé tvrdá, pokřivená i plná hněvu. Prostředek, kterým autor tento rozpor zdůrazňuje, je vulgární slovník. Sprosté nadávky směřuje dívka v myšlenkách nejen druhým, ale i sobě.

Podivnost domácího prostředí si Turtle začíná uvědomovat ve chvíli, kdy potkává šestnáctiletého Jacoba, jehož rodinné zázemí je zcela normální a tradiční. Protichůdnost vlastních pocitů vyvolává v Turtle bezbřehý zmatek. Dostane někdy šanci vymanit se ze svého odpudivého vztahu s Martinem?

Kniha Absolutní miláček se vůbec nečte snadno, a rozhodně není pro každého. Témata, která se příběhem rozprostírají - incest, násilí, šikana, patologické vazby - vyvolávají odpor, ale nutí přemýšlet. Těžko rozhodnout, zda to vše umocňují či naopak ředí někdy až filmové scény a popisy okolní krajiny a pod kůži zalézající zemitosti.

Autor se místy zaobírá detaily s intenzitou několika odstavců či stránek, aby jiné okolnosti a jiné kousky dění nechával projít okolo jen jakoby mimochodem. Dynamika děje se střídá s velkou nepravidelností, což děj člení na několik částí, byť se nezdá, že by šlo o autorův cílený záměr.

Absolutní miláček je ve své neuchopitelnosti a otevírání mnoha tmavých tabu čtivým románem, byť máte chuť ho na každé druhé stránce odložit.

Komentáře (0)

Přidat komentář