A mně se to líbilo, abyste věděli! :)

recenze

Ochráním tě (2019) 4 z 5 / MedvedBrtnik
Ochráním tě

Typický Peter May, typické prostředí skotského severu (jež autorovi sedí natolik, že mě láká k návštěvě těch míst daleko více než limonády typu domků v Irsku apod. :) ), typické postavy a relativně jednoduchá zápletka zamotaná do složitých vztahů a událostí.
Nechávám si mnoho knih číst v autě, tudíž mě knihou provázeli Lenka Zbranková a skvělý Jiří Dvořák. Veškeré postavy jsou uvěřitelné, jejich myšlení a jednání také, kromě vyšetřující policistky, jež od samého začátku působí jako bezradné budižkničemu zmítající se odezdi ke zdi. Ale i takoví jsou mezi námi - chtějí všechno, ale protože to nejde, dělají všechno jen napůl. Ta ženská je tak z jedné třetiny matka, kvůli své práci kriminální policistky, ale policistka je nevýrazná a buďme upřímní, mizerná - sama v podstatě vůbec na nic nepřijde. Jak by řekli Srstka s Kubišovou - nehodí se vůbec nikam :) Čtenář by daleko lépe pochopil, že nezvládá roli samoživitelky, pokud je výtečnou vyšetřovatelkou s brilantním úsudkem, ale...ne. Prostě nic. Pročež ani nevzbuzuje v žádné části knihy žádnou extra lítost, spíše jakousi depresivní únavu a soucit se jejími dětmi. Hlavní hrdinka je naproti tomu propracovaná skvěle - ve všech časových rovinách. Milovala jsem výstředního Leeho Blunta, zlého chlapce módního průmyslu, kupodivu mě nenudily pasáže o tkalcovství, dialogy skvělé. A ten tolik kritizovaný závěr? Eh...mně se to líbílo. Prostě líbilo. Nesouhlasím s domněnkou, že autor do poslední chvíle nevěděl, jak to dopadne a nakonec si něčeho přihnul a vzal to melodramatickým sešupem k závěru. May od začátku věděl, jak to dopadne, a kdo je vrah - a závěr měl tempo přesně podle mého vkusu. Protahovat to nemělo smysl-i tak jsem byla napnutá jak kšandy. Jistě, byl neuvěřitelný, ale hezky překvapivě šokující. Vrahy jsem měla od začátku vytipované asi 4, postupně odpadávali, a až na závěr člověk zpětně zjistí, jak jasné a prosté to bylo - že ho to napadlo vlastně hned, ale nemohl uvěřit, že by konečně jednou uhodl vraha dříve, než mu ho prozradí autor :D Za mě 5 hvězdiček. Hvězda dolů za to, že jiné knihy Petera Maye se mi přece jen líbily více, ale tohle stojí za přečtení.