7 dní hříchů - Josef Urban

recenze

7 dní hříchů: Román o zradě, lásce, přátelství (2012) / Stanka
7 dní hříchů: Román o zradě, lásce, přátelství

V knize jsem se seznámila se dvěma mladými lidmi, kteří prožili neobyčejný příběh lásky … a 7 dní hříchů. Děj se odehrává na sklonku 2. světové války a v období těsně po jejím skončení v Sudetech. Hlavními hrdiny příběhu jsou lesník Jan Olšan a jeho manželka německého původu Agnes, kteří mi byli od začátku až dokonce nesmírně sympatičtí. Jan s Agnes si již několik let poklidně žili ve své hájence, ale po roce 1945 se vše změnilo – právě v této době docházelo v pohraničí k odsunu Němců na Západ. A nešťastnou shodou náhod zmizela také Agnes. Příčinou Agnesina zmizení byla skutečnost, že se stala v posledních dnech války nepohodlnou svědkyní – viděla to, co mělo zůstat skryto. Olšanovi při hledání své ženy podá pomocnou ruku člověk, od kterého by to nikdy nečekal – Agnesin bratr Jürgen (už od začátku nesouhlasil se sňatkem své sestry s Olšanem), a naopak se nedočká pomoci od svých přátel, kteří se jen na oko tváří jako největší hrdinové. Oba švagry žene společná touha po nalezení Agnes, a také touha po svobodě a spravedlnosti. Do příběhu byla podle mého názoru vhodně zakomponována i postava Marie – bývalé osudové Olšanovy lásky – ženy, která dostala od života téměř vše – zámožného manžela, majetek a společenské postavení. Neměla však to, po čem její srdce prahlo – lásku muže, jediného muže, kterého v životě upřímně milovala – a to její srdce neuneslo. Příběh Jana a Agnes je emočně velmi silný. Na pozadí neklidných vln poválečného období se v knize střídají smutné chvíle s těmi šťastnými, ale nechybí zde láska, protože až v těch nejtěžších životních chvílích si člověk uvědomí, co pro něho ten druhý znamená a nic ho nezastaví, aby vše vrátil zpět … Hlavní hrdinové se bohužel budou muset vyrovnat i se smrtí svých blízkých v rodině a přátel. A dočkají se také zrady od těch, o kterých si mysleli, že by pro ně vložili ruku do ohně. Při čtení jsem se neodvažovala ani pomyslet, jak jejich sedmidenní cesta skončí. Až teprve u poslední kapitoly jsem si se slzami v očích a úsměvem na rtech konečně oddychla, a těšila se společně s Janem a Agnes ze šťastného shledání, a proto nemohu jinak, než vám knihu vřele doporučit.

Pavelpi
02.02.2014

Knihu vůbec neznám,ale po přečtení článku jsem se rozhodl,že si jí někde seženu a určitě přečtu.Děkuji autorce článku za poutavou recenzi.