50 tajemství přesvědčování

recenze

50 tajemství přesvědčování (2014) 3 z 5 / rencovav
50 tajemství přesvědčování

Nikdy jsem nebyla taková ta vlivná osobnost, za jejímž slovem by se hrnul dav lidí. Už jen proto jsem se rozhodla sáhnout po této knize, o níž jsem doufala, že mi dá odpovědi na to, proč tomu tak není a že mi pomůže změnit to. Nelituji.

Ať jste manažer, právnička, zdravotník, servírka, obchodník, učitel nebo máte úplně jinou profesi, kniha je napsána tak, aby vám pomohla stát se mistry přesvědčování. Stačí, když porozumíte psychologii přesvědčování a budete využívat techniky a strategie, které jsou vědecky prověřené a účinné.

Autoři v knize odhalují, jak přesvědčovací strategie fungují v různém kontextu. Zaměřují se nejen na pracoviště, ale také na osobní interakce - v roli rodiče, souseda nebo kamaráda. Rady, které poskytují, jsou praktické, orientované na činy, etické a snadno proveditelné.

Dozvíte se například:
• která kancelářská pomůcka vám zajistí větší přesvědčivost.
• proč by se restaurace měly zbavit košíků s bonbóny
• jak si jednoduchou otázkou zajistíte dramaticky vyšší podporu svých myšlenek
• jaké skryté riziko hrozí nejchytřejšímu člověku v místnosti
• jakou roli hraje v přesvědčování kofein.

Pokud se do tématu budete chtít ponořit hlouběji, autoři doporučují knihu Roberta Cialdiniho Vliv: síla přesvědčování a manipulace. Autor v ní, jak sám tvrdí, mnohem podrobněji popisuje šest základních principů společenského vlivu, kterými jsou reciprocita, stálost, sociální vliv, sympatie, autorita a nedostatek.

Sama za sebe můžu říct, že je kniha opravdu přesvědčivá. Jestli rady fungují v praxi, to zatím říct nemohu, neboť jsem je ještě nestihla použít, avšak podle příkladů, na nichž autoři vědecky dokázané záležitosti ukazují, soudím, že i na tomhle šprochu bude pravdy trochu. :)

Určitě proto všem, kterým se nedaří zaujmout svými řečmi okolí a omotat si ostatní kolem prstu, knihu doporučuji. :)

50 tajemství přesvědčování 50 tajemství přesvědčování Robert B. Cialdini