Vykoupení a zatracení: Dějiny reformace přehled

Vykoupení a zatracení: Dějiny reformace https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/445482/bmid_vykoupeni-a-zatraceni-dejiny-reform-Xna-445482.jpg 5 6 6

Kniha Vykoupení a zatracení na rozdíl od Kaufmannových specializovaným studií reprezentuje sevřený pokus o syntetický výklad dějin reformace v Německu, Francii, Anglii a Skandinávii. Detailně zde zkoumá nejen politický průběh zápasu o Lutherovu reformaci ve 20. a 30. letech 16. století, ale spolu s tím řeší i otázky rozvoje knihtisku jako iniciátora mohutného rozvoje reformačního myšlení a spolu s tím i reformačního školství. V centru jeho zájmu ale samozřejmě stojí i teologické otázky, tzn. problematika myšlenkového rozrůznění se reformačních myšlení, jež ve svém důsledku vedla k ostré náboženské netoleranci jednotlivých věroučných směrů. Spolu s tím zkoumá i vliv reformace na rozvoj umění, včetně ikonoklasmu, a vrací se i ke stále diskutovaného problému vztahu reformace a rozvoje kapitalismu a kapitalistických forem podnikání. Vydání knihy podpořilo Hlavní město Praha.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Argo

Erlöste und Verdammte: Eine Geschichte der Reformation , 2016

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Vykoupení a zatracení: Dějiny reformace. Přihlašte se a napište ho.

belerofontes
25.04.2021 5 z 5

Reformace je klíčem k dějinám novověku.Až díky této knize jsem porozuměl podstatě některých historických událostí,které jsem předtím bral pouze jako fakt.

Soupeření katolíků,luteránů i protestantů stálo u začátku moderních dějin,dokonce bylo podmínkou vzniku některých států,jako například Nizozemsko nebo skandinavie a vedlo ke kolonizaci amerického kontinentu.
Kaufman skvěle přibližuje tento pohyb především v evropském kontextu.A nebyla to válka co člověku hned napadne,když se řekne reformace a protireformace...
Pro mně osobně zajímavé například bylo zjištění,jaký vliv (i když nepřímý) měla reformace na vznik národního socializmu v Německu 20 století.
Četl jsem spolu s recentně vydaným Atlasem evropské reformace od T.Dowleyho obsahujícím asi 50 barevných map,které umožní lépe pochopit někdy velmi členitý text této knihy.

Knižní novinky (27. týden)

28.06.2020

Kniha Vykoupení a zatracení: Dějiny reformace v seznamech