Velitelem v Osvětimi přehled

Velitelem v Osvětimi https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/100894/velitelem-v-osvetimi-100894.jpg 4 159 159

Autobiografické zápisky velitele vyhlazovacího koncentračního tábora v Osvětimi Rudolfa Höße jsou psychologickým dokumentem exemplárního historického významu. Odkrývají pozadí rozvratu morálních a duchovních hodnot, kterému v Hitlerově a Himmlerově Německu podléhal bezpočet ctižádostivých lidí oddaně vyznávajících režim. Tyto paměti psané po válce v polském vězení jsou poučné i z obecnějšího hlediska, neboť vypovídají mnohé o ustrojení fanatického služebníka kteréhokoli totalitního režimu; na významu kromě toho nabývají právě v době, kdy se v Evropě šíří popírání holocaustu a bují extremistické organizace.... celý text

Literatura faktu Biografie a memoáry Historie
Vydáno: , Culture 2000 , Academia
Originální název:

Kommandant in Auschwitz , 1958


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Velitelem v Osvětimi. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (31)

vvikingg
16.01.2024 5 z 5

Když Eicke vybral Höße do služby v koncetračním táboře Dachau, měl Höß za sebou výkon trestu za fémovou vraždu v jednotkách Freikorps v délce 6 let, rozsudek zněl 10 let. Fémový soud a následná vražda je známá v Německu od 13. století , většino se jednalo o vraždu vynesenou za zradu. Göring vyhrožoval fémou při norimberském procesu, některým nacistům ( zdroj John . K. Latimer americký lékař, který se staral o nacistické zločince v Norimberku ). Po službě v Dachau Höß povýšil a pokračoval jako velitel tábora v Sachsenhausen. Když bylo plánováno zřízení Osvětimi , byl vybrán Höß pro své pracovní nadšení a stal se velitelem. Höß vypovídal i při Norimberském procesu , byl jsem vyučen v Dachau, zdokonalil jsem se v Sachsenhausenu a Osvětim považoval za své vrcholné dílo. Cynicky a s nesmírnou ochotou vypovídal v Norimberku, uvádí psycholog Martin Gilbert ( kniha Norimberský deník). Můj úkol mě zcela naplňoval a neviděl jsem v tom nic jiného než práci. Nebyl jediný nacista, který svých činů nelitoval, tvrdost, sebekázeň, plnění rozkazů to byl Höß a další nacisté. Po propuštění z vězení v roce 1929 vstoupil do Artamanské ligy, která propagovala agrární život, návrat k přírodě, chtěl postavit statek na německém venkovu, chovat zvířata, místo hospodářského statku postavil největší továrnu na smrt.

apq
22.08.2023 4 z 5

Zajímavá kniha z druhé strany. Myslím, že rozhodně není na škodu si to přečíst.


david5746
06.06.2022 5 z 5

Informace o nejděsivějších časech našich dějin a to přímo z "první ruky" od budovatele tábora a architekta nejšílenějších továren na smrt, tak to tedy byla síla. Merleho dramatizaci jsem už četl 2x, takže jsem trochu tušil Hößovu psychologii (prostě magor, co do puntíku a s uspokojením plnil jakékoli rozkazy). Ale i tak je to pro mě nepochopitelné a hlavně pořád (a to už jsem toho na toto téma přečetl opravdu hodně) něpředstavitelné. Prostě jsou všechna ta čísla už tak moc obrovská, že se jen těžko představuje co to znamená 1.5 milionu mrtvých, jak na té ploše mohlo existovat v jednu chvíli 100 000 a více lidí, co to znamenalo 1000 lidí v jedné plynové komoře, atd, to nepobírám a před lety mi v tom nepomohla ani návštěva Osvětimi a jen tomu všemu přidala děsivější rozměr.
Höß mě ve svých zápiscích vlastně nezklamal, předkládá často jen holá fakta, překvapivě nekrmí čtenáře srdcervoucími pohádkami, že on nic, že to někdo jinej. Na druhou stranu hodně věcí přikrášluje (třeba průběh zplynování, který prezentuje jako vlastně strašně humánní a cool věc), děsivé podmínky vězňů zmiňuje jen velmi okrajově a celou řadu věcí takticky vynechává úplně (asi nejvíce z toho křičí praktická absence Mengeleho, ten a jeho pokusy, jakoby podle Höße v Osvětimi vůbec nebyli). A prostě nevěřím, že by velitel komplexu neměl alespoň řádovou představu o množství "jednotek", které tábor "zpracoval".
Co se mého hodnocení týče, tak literárně to není žádné veledílo, které ještě "kazí" předmluvy, dovětky a hromada poznámek, ale jako literaturu faktu hodnotím po stránce informací a musím tedy za plný počet.
----------------
Jistěže byl takový rozkaz čímsi neobvyklým, čímsi nestvůrným. Avšak při náležitém zdůvodnění se mi tento likvidační postup jevil jako správný. Žádnými úvahami jsem se tehdy nezabýval — obdržel jsem rozkaz — a mou povinností bylo jej splnit. O tom, zda byla tato masová likvidace Židů nezbytná, anebo ne, o tom jsem si žádný úsudek dovolit nemohl, tak daleko jsem nemohl vidět. Jestliže „konečné řešení židovské otázky“ přikázal sám Vůdce, pro starého nacionálního socialistu žádné další úvahy neexistovaly, tím méně pro velitele SS.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Kniha Velitelem v Osvětimi v seznamech

v Právě čtených8x
v Přečtených247x
ve Čtenářské výzvě19x
v Doporučených13x
v Knihotéce193x
v Chystám se číst213x
v Chci si koupit43x
v dalších seznamech7x