Starec a more přehled

Starec a more https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/143075/bmid_starec-a-more-Ehl-143075.jpg 4 6566 6566

Príbeh kubánskeho rybára Santiaga a jeho boja o obživu s neúprosným morom sa povznáša na podobenstvo o osude človeka, ktorý sa nikdy nevzdáva. Maximálna sústredenosť na najpodstatnejšie prvky dodáva monumentalitu jednoduchému príbehu, a ktorom autor pracoval s prestávkami od tridsiatych rokov. Po dlhých týždňoch neúspešného lovu Santiago natrafí na obrovskú rybu. Nasleduje vysiľujúci zápas, v ktorom napokon víťazí človek. Ryba je však priveľká, preto sa ju rybár pokúša dovliecť k brehu pripútanú k člnu. Kým sa mu to podarí, rybu už zožral žralok, takže len obrovská kostra je svedectvom mimoriadneho úlovku.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Mladé letá

The Old Man and the Sea , 1952

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Starec a more. Přihlašte se a napište ho.

Hradčiatko
27.04.2024 4 z 5

Asi každý to pozná - povinné čítanie, niečo už fakt naozaj prečítať musím, lebo ma triedna dorazí do zeme :D (Chrám Matky Božej môj stredoškolský pokus po 50 stranách popisu chrámu neprežil.) Zvládla som to, len som stále ľutovala toho deduška... nejak mi to prišlo smutné a v tej dobe som hodnotu literárnu nedokázala natoľko oceniť, chcem sa k tomu v budúcnosti vrátiť.

kuky921
20.03.2024 5 z 5

Knížka mě mile překvapila. Zkoušela jsem jí číst ještě na střední škole, ale zoufale to nešlo. Zřejmě tato knížka potřebuje již staršího čtenáře, jelikož nyní jsem to spolkla jak malinu a moc pěkné.

Petr874
27.02.2024 4 z 5

Ze začátku jsem toho moc neočekával, protože nejsem rybář a rybaření mi nic neříká. Ale nakonec jsem byl velice mile překvapen. Bylo zajímavé číst, jak z "obyčejného" rybolovu autor dokázal vyždímat maximum natolik, aby to bylo zajímavé a místy napínavé. Jde vidět, že i necelých sto stránek stačí k odvyprávění zajímavého příběhu a nemusí se to natahovat.

20 nejčtenějších knih Čtenářské výzvy 2018

27.12.2018

20 nejčtenějších knih Čtenářské výzvy 2017

11.01.2018

Knihy, které mají méně než 200 stran

05.01.2016

Více souvisejících novinek je uloženo v archivu.

Byl příliš prostý na to, aby uvažoval, kdy dospěl k pokoře. Ale věděl, že k ní dospěl, a věděl, že pokora není člověku k necti a není na újmu opravdové hrdosti.

Ocenění knihy (1)

1953 - Pulitzerova cena (Beletrie)

Kniha Starec a more v seznamech

v Právě čtených53x
v Přečtených11 441x